alt-desktop

Léky na hubnutí

28.07.2024

Doba čtení: 8 min

V poslední době se hodně mluví o lécích na hubnutí, jako je Ozempic, které užívají i světové celebrity. Léky na hubnutí, tzv. antiobezitika, nejsou ale žádnou novinkou – vědci je zkoumají už roky, protože obezita neustále roste. Je to ale opravdu tak snadné? Stačí užívat jeden lék a kila zmizí?

Základ léčby obezity: Životní styl

Základem léčby obezity zůstává změna životního stylu – úprava jídelníčku a zvýšení pohybové aktivity. Některým lidem však zdravotní stav brání dostatečně cvičit nebo efektivně upravit stravu, a proto se někdy přistupuje k užívání léků.

Co jsou léky na hubnutí?

Nejedná se o doplňky stravy typu „spalovače tuků“, ale o skutečné léky. Ty mohou snižovat chuť k jídlu, omezovat vstřebávání tuků nebo ovlivňovat hladinu hormonů spojených s hladem.

Léky dostupné v ČR

V Česku jsou léky na hubnutí dostupné pouze pro léčbu obezity, jejíž příčinou není jiné onemocnění. Nejčastěji se používají dvě látky: orlistat (např. Orlistat Sandoz) a bupropion/naltrexon (např. Mysimba).

Orlistat snižuje vstřebávání tuků, což vede k nižšímu energetickému příjmu a následnému hubnutí. Může však způsobovat zažívací problémy a ovlivňovat vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K).

Bupropion/naltrexon ovlivňuje centrum hladu v mozku, čímž zvyšuje pocit sytosti. Může však také způsobit zažívací potíže a ovlivnit psychiku.

Saxenda a Ozempic

Léky jako Saxenda a Ozempic jsou původně určeny pro pacienty s diabetem. Ozempic způsobil rozruch tím, že ho některé celebrity použily k hubnutí. Tento lék snižuje chuť k jídlu a ovlivňuje hladinu cukru v krvi, což může vést k hubnutí díky energetickému deficitu. I zde je ale důležité věnovat pozornost celkovému životnímu stylu a stravování. Pokud budete jen výrazně omezovat jídlo, mohou se objevit nutriční nedostatky a ztráta svalové hmoty.

Hýbejte s Paní Božskou

Pohyb je základ

K správnému životnímu stylu patří zejména pohyb. Více o možností pohybu a restartu celého těla v článku Jarní restart tak trochu jinak = fyzio pilates s Paní Božskou.

Hýbejte s Paní Božskou

Není to tak snadné

Léky na hubnutí mohou být užitečné, ale nejsou všelékem. Měly by být vždy předepsány lékařem, a i při jejich užívání je důležitá úprava životního stylu, pohyb (pokud to zdravotní stav umožňuje) a konzultace jídelníčku s odborníkem.

Poraďte se s nutričním poradcem

Vždy stojí za to se poradit s odborníkem, zájmena pokud jde o vaše zdraví.

Nevíte si rady s vyváženou stravou? Poraďte se s nutričními poradkyněmi z Ne hladu.

Poraďte se s nutričním poradcem

Podobné články

První příkrmy krok za krokem

Bc. Barbora Holá , 11.04.2025

Doporučení většiny odborných společností je zavádět první příkrmy kolem 6. měsíce, kdy už je dítě fyzicky připraveno příkrmy jíst. Některé děti mohou však být připraveny i dříve. Příkrmy bychom ale neměli zavádět dříve než po ukončeném 4. měsíci. Zpočátku by také měly sloužit jen jako doplněk k mateřskému mléku.

Seznamte se s veganskými náhražkami masa: Jackfruit, seitan, tofu, tempeh, hrachový protein

Ing. Mgr. Veronika Pourová , 10.04.2025

Vegetariánství a veganství si za poslední roky získalo na popularitě. A alternativy masa už dávno nejsou jen o sóje a seitanu. Kromě toho se díky internetu a sociálním sítím rozšířilo i mnoho užitečných a chutných tipů a receptů, jak si kterou náhražku masa připravit. Pojďme se společně podívat, jak si na tom jednotlivé masové alternativy stojí výživově!

Výživa a imunita: Jak správná strava ovlivňuje naši obranyschopnost

Ne hladu: Nikol Mastromatteová , 08.04.2025

Imunitní systém je klíčovou součástí naší ochrany před patogeny, škodlivými mikroorganismy a dalšími vnějšími vlivy. Výživa hraje zásadní roli v jeho správné funkci, protože jednotlivé živiny podporují růst, vývoj buněk a energetický metabolismus.