alt-desktop

Nadváha u dětí a správná komunikace jako klíč

15.03.2024

Doba čtení: 10 min

Efektivní komunikace a rodinná podpora jsou klíčové pro řešení dětské nadváhy, zdůrazňující důležitost vyvážené stravy a aktivního životního stylu. Tento článek nabízí praktické tipy pro zdravý vývoj a prevenci onemocnění u dětí, podporující zdravé sebevědomí a láskyplné domácí prostředí.

V posledních letech se stává nadváha či obezita u dětí stále aktuálnějším tématem. Děti s nadváhou čelí většímu riziku vzniku chronických onemocnění, jako jsou diabetes, hypertenze a kardiovaskulární problémy. Navíc je velká pravděpodobnost, že pokud nedojde ke změně životního stylu, tak si dítě nadbytečná kila přinese i do dospělosti. Nadváha však často nemá dopad pouze na zdraví fyzické, ale také na to duševní. Pokud tedy s dětmi řešíte kila navíc, kromě vyvážené stravy a pravidelného pohybu je také zásadní, jak s dětmi o celé situace komunikujete a jaké prostřední pro změny životního stylu vytváříte.

Na začátek je důležité si uvědomit, že změna se týká celé rodiny.

Pokud bude dítě dostávat jiné „zdravější“ jídlo než zbytek rodiny, bude to působit spíše jako trest a pro dítě tyto situace rozhodně nebudou motivující. Rodina by měla být především vzorem a podporou. Proto se snažte dítěti ukázat, že vyvážené jídlo může být chutné a pohybová aktivita zábavná. Zkuste například dítě zapojit do přípravy jídla, nebo vyrazte na společnou túru či procházku.

Forma, jakou s dětmi komunikujeme, je klíčová pro vytvoření zdravého vztahu k jídlu.

Důležitá jsou nejen volená slova, ale také celkový význam sdělení. Hranice mezi nadváhou/obezitou a poruchami příjmu potravy je totiž poměrně tenká.  Některé věty sice mohou být řečeny s nejlepšími úmysly, na dítě však mohou působit velmi negativně. Často jde o komentování velikosti porce, negativní hodnocení výběru potravin či jídla, nebo komentování vzhledu – ať už dítěte nebo okolí. Vyhněte se také komentářům, které propagují diety, nezdravé hubnutí, nebo neustále poukazují na konkrétní číslo na váze. Raději se zaměřte na to, jaké zdravotní benefity mohou změny v jídelníčku či v rámci pohybové aktivity přinést.

Přejít na článek

Lámete si hlavu, co připravit dětem k svačině?

Inspirujte se tipy nutričních terapeutek Ne hladu na zdravé a chutné svačiny.

Přejít na článek

Pochvala dětí za jejich vlastnosti, které nejsou spojeny s vzhledem, je zásadní pro budování zdravého sebevědomí.

Když děti slyší, že jsou oceňovány za to, co dělají a jaké jsou, a nejen za to, jak vypadají, učí se rozpoznávat a cenit si své schopnosti a charakterové rysy bez ohledu na vzhled, a tedy i váhu.  Tato forma uznání vede k lepšímu sebepřijetí a pomáhá dětem chápat, že jejich hodnota není měřena pouze zrcadlem.
 
Zkuste tedy dětem vysvětlit, co nadváha či obezita představuje – jak vzniká, jaká má zdravotní rizika a proč je vhodné podniknout změny v dosavadním režimu. Důležité je dát dítěti pocit, že je tu rodina pro něj a pomůže mu se změnami, které budou mít pozitivní vliv na jeho zdraví, ale i na zdraví celé rodiny. Pokuste se vyhnout direktivnímu přístupu a proberte s dítětem, jak si změny představuje, zda má nějaké obavy a jakými změnami by chtělo začít. Příliš mnoho změn naráz by mohlo dítě demotivovat, proto změny zařazujte postupně, aby byly udržitelné a staly se dlouhodobými návyky v životním stylu celé rodiny.

V boji s dětskou nadváhou je domácí prostředí plné lásky a podpory to nejdůležitější.

Rodiče by měly být vzorem a společně s dětmi hledat cesty ke zdravějšímu životu. Změny ve stravování a pohybu je potřeba přijímat postupně, aby se staly přirozenou součástí rodinné rutiny. A nezapomeňte dát dítěti najevo, že oceňujete i snahu, zvláště, pokud se vše ihned nedaří na 100 % a dítě by tak mohlo mít pocit, že selhává. Klíčem je komunikace bez soudů a podpora okolí.

Zjistěte více

Jak může správná výživa pomoci zvládnout dětskou nadváhu

Podívejte se na praktické tipy nutričních terapeutek Ne hladu, jak přizpůsobit jídelníček pro zdravý vývoj dítěte.

Zjistěte více


 

Podobné články

První příkrmy krok za krokem

Bc. Barbora Holá , 11.04.2025

Doporučení většiny odborných společností je zavádět první příkrmy kolem 6. měsíce, kdy už je dítě fyzicky připraveno příkrmy jíst. Některé děti mohou však být připraveny i dříve. Příkrmy bychom ale neměli zavádět dříve než po ukončeném 4. měsíci. Zpočátku by také měly sloužit jen jako doplněk k mateřskému mléku.

Seznamte se s veganskými náhražkami masa: Jackfruit, seitan, tofu, tempeh, hrachový protein

Ing. Mgr. Veronika Pourová , 10.04.2025

Vegetariánství a veganství si za poslední roky získalo na popularitě. A alternativy masa už dávno nejsou jen o sóje a seitanu. Kromě toho se díky internetu a sociálním sítím rozšířilo i mnoho užitečných a chutných tipů a receptů, jak si kterou náhražku masa připravit. Pojďme se společně podívat, jak si na tom jednotlivé masové alternativy stojí výživově!

Výživa a imunita: Jak správná strava ovlivňuje naši obranyschopnost

Ne hladu: Nikol Mastromatteová , 08.04.2025

Imunitní systém je klíčovou součástí naší ochrany před patogeny, škodlivými mikroorganismy a dalšími vnějšími vlivy. Výživa hraje zásadní roli v jeho správné funkci, protože jednotlivé živiny podporují růst, vývoj buněk a energetický metabolismus.