alt-desktop

Recept na zimní kimchi: Posilněte imunitu touto fermentovanou dobrotou

01.11.2024

Doba čtení: 4 min

Zima se neúprosně blíží, a tak je čas myslet nejen na pohodlí, ale i na to, jak posílit naši imunitu. Jak na to?

Zimní období si žádá extra dávku péče o naše zdraví, a jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit imunitu a zažívání, je fermentace. Připravte si doma vlastní zimní kimchi – tradiční korejskou specialitu plnou chuti, vitamínů a probiotik.

Kimchi

1 čínské zelí

50 g mořské soli

850 ml vody

20 g mletého chilli koření

40 g rýžové mouky

8 g mleté lahůdkové papriky

2 mrkve

1 bílá ředkev

1 pórek

2 jarní cibulky

1 větší jablko

70 g čerstvého zázvoru

3 stroužky česneku

100 ml rybí omáčky



Postup

1 Čínské zelí nakrájejte na kostky 4 x 4 cm a vyperte je do velké mísy. Sůl rozmíchejte ve vodě a zelí zalijte. Nechte marinovat 12-15 hodin při pokojové teplotě, pak zelí důkladně propláchněte a nechte odkapat.

2 V hrnci zahřejte 500 ml vody, ve které rozmíchejte rýžovou mouku s paprikovým kořením. Nechte zhoustnout na omáčku a odložte stranou.

3 Mrkev, ředkev a pórek nakrájejte na tenké plátky. Přidejte prolisovaný česnek a zázvor. Do mísy vložte připravené zelí, nalijte omáčku a smíchejte s plátky. Důkladně promíchejte.

4 Jablko oloupejte, zbavte jádřince a nakrájejte na plátky. Zázvor a česnek oloupejte a rozmixujte (stačí mírně na smoothie) s rybí omáčkou a jablečnou šťávou. Vlijte do promíchaného kimchi a naplňte do sklenic. Přikryjte a zatížte plátky zelninou.

5 Zakryjte víčkem a nechte alespoň 3 dny při pokojové teplotě, aby kvasilo. Pak přesuňte do lednice.

Máte pocit, že tolik kimchi nikdy nesníte? Kimchi je skvělé do zásoby.

Zkuste ho využít k ozvláštnění pokrmů. Stačí z něj vymačkat přebytečnou tekutinu, nahrubo nakrájet a přidat například do těsta na slané lívance či do míchaných vajíček.

Kantýny Fresh & Tasty

Nechce se vám připravovat kimchi doma?

Během zimy si vychutnejte naše ručně připravené kimchi v kantýnách Fresh & Tasty. Skvělá chuť bez námahy, která zahřeje i potěší!

Kantýny Fresh & Tasty

Podobné články

První příkrmy krok za krokem

Bc. Barbora Holá , 11.04.2025

Doporučení většiny odborných společností je zavádět první příkrmy kolem 6. měsíce, kdy už je dítě fyzicky připraveno příkrmy jíst. Některé děti mohou však být připraveny i dříve. Příkrmy bychom ale neměli zavádět dříve než po ukončeném 4. měsíci. Zpočátku by také měly sloužit jen jako doplněk k mateřskému mléku.

Seznamte se s veganskými náhražkami masa: Jackfruit, seitan, tofu, tempeh, hrachový protein

Ing. Mgr. Veronika Pourová , 10.04.2025

Vegetariánství a veganství si za poslední roky získalo na popularitě. A alternativy masa už dávno nejsou jen o sóje a seitanu. Kromě toho se díky internetu a sociálním sítím rozšířilo i mnoho užitečných a chutných tipů a receptů, jak si kterou náhražku masa připravit. Pojďme se společně podívat, jak si na tom jednotlivé masové alternativy stojí výživově!

Výživa a imunita: Jak správná strava ovlivňuje naši obranyschopnost

Ne hladu: Nikol Mastromatteová , 08.04.2025

Imunitní systém je klíčovou součástí naší ochrany před patogeny, škodlivými mikroorganismy a dalšími vnějšími vlivy. Výživa hraje zásadní roli v jeho správné funkci, protože jednotlivé živiny podporují růst, vývoj buněk a energetický metabolismus.