alt-desktop

Doba čtení: 10 min

Chytré využití nevydaných porcí jídla nasytí lidi v nouzi. I z kantýn Fresh & Tasty by Zátiší Group.

Těšíte se na oběd, co si dáte. Vybíráte si z menu i z hotových pokrmů a přemýšlíte, kdo to všechno sní a kolik jídla se nakonec vyhodí? Můžeme vás uklidnit, že to není tak hrozné.
 
Celoevropský výzkum Eurostatu ukázal, že veřejné stravování se na potravinovém odpadu podílí z 9 %, méně (7 %) připadá už jen na maloobchody. Nejvíc jídla vyhodí lidé v domácnostech, až 55 % z průměrných 127 kg potravin na osobu a rok! Tipy, jak neplýtvat doma, si můžete přečíst v nášem článku o neplýtvání doma zde.


Zátiší Group a cesta k udržitelné gastronomii


Plýtvání potravinami, neekologické procesy v gastronomii a růst uhlíkové stopy v důsledku dopravy surovin z druhého konce světa si ve společnosti Zátiší Group uvědomili už před deseti lety a rozhodli se prošlapat cestu udržitelnosti. V restauracích Mlýnec i V Zátiší a na cateringových akcích postupně prosazovali ekologické kroky vedoucí k snížení odpadu, uhlíkové stopy i nákladů na výrobu potravin. Dokázali změnit paradigma. Vyhledávanými podniky se staly ty s nabídkou sezonních, lokálních pokrmů z udržitelně vyrobených surovin a jejich smysluplnou přípravou beze zbytků.
 



Velký oříšek představovaly firemní a školní kantýny v divizi Fresh & Tasty. Společnost Zátiší Group zavedla v roce 2019 jako první u nás v kantýně Komerční banky unikátní software LeanPath, který přesně monitoruje potravinový odpad.


Později ho přestěhovala do kantýny Vig Kooperativa. Díky tomu znají ve Fresh & Tasty nejen objem potravinového odpadu, ale i jeho přesné složení. Podle toho tak mohou upravovat nabídku pokrmů a získaná data aplikovat i do ostatních provozů.


Vliv hybridního pracovního prostředí na plýtvání jídlem v kantýnách

Optimalizace nabídky v kantýnách je důležitým krokem ke snížení plýtvání, i přesto však jídlo zbývá. „Jednou z příčin je například v postcovidové éře hybridní systém docházky zaměstnanců ve firmách, kdy mohou zůstávat doma na home office a počty strávníků nám v jednotlivých dnech v týdnu hodně kolísají, což je poměrně složité na plánování,“ vysvětluje Jiří Medvec, ambasador udržitelnosti a floor manager společnosti Zátiší Group pro Fresh & Tasty kantýnu Amaroun Café Google.
 


Sdílená radost


Zbylé jídlo však nekončí v koši, ale slouží dál - díky projektu Zachraň oběd. V roce 2022 ho spustila organizace Zachraň jídlo, která dlouhodobě upozorňuje na rozsah plýtvání potravinami a jeho důsledky pro společnost i planetu. „Nejprve jsme v roce 2019 vytvořili brožuru, která shrnovala podmínky darování zbylého jídla z gastronomických provozů a upozorňovali jsme na jeho množství a společenský dopad jeho využití. V březnu 2022 jsme spustili první dárcovské linky po Praze. Dnes takových linek máme 16 v 5 městech po celé České republice. Díky našim snahám se podařilo napomoci změně vyhlášky Ministerstva zemědělství o zchlazování a zmrazování teplých pokrmů po celou dobu výdeje. Tím se může prodloužit trvanlivost pokrmů a lze je následně prodat nebo darovat charitám zchlazené či mražené,“ vysvětluje Tereza Modlová, PR manažerka organizace Zachraň jídlo.
 



Kvalitní nesnězené porce jídla tak putují k lidem v tíživé situaci. Projekt Zachraň oběd propojuje firemní kantýny s charitativními organizacemi a zajišťuje lidem v nouzi alespoň jedno teplé jídlo denně. To nejen ukojí jejich hlad, ale dodá jim i cenné živiny a působí i jako psychologická vzpruha. Vidí, že se o ně druzí zajímají.


Společnost Zátiší Group se do projektu zapojila loni v září. „Za minulý rok jsme takto darovali 9 249 různých pokrmů – polévky, hlavní chody, bagety, sendviče, balené saláty těsně před datem spotřeby,“ říká Jiří Medvec. Všechny pokrmy musí splňovat standardy kvality a zdravotní nezávadnosti. Z kantýn a restaurací je vozí společnost DODO do nejbližších charit. Funguje to tak, že se kantýna přihlásí do systému Zachraň oběd a ten ji propojí s nejbližšími organizacemi v okolí. „Jídla darujeme z provozů kantýn Vision Café, Vig Kooperativa jídelna, Aspira Café, Innogy Café, Cube Bistro a od tohoto měsíce také City Canteen. Chtěli bychom darovat jídlo i z ostatních provozů, ale z logistických důvodů není v současnosti Zachraň jídlo schopné expandovat dále. Jídlo od nás putuje do různých azylových domů po Praze, např. do Azylového domu sv. Terezie v Karlíně provozovaném Charitou ČR,“ popisuje Jiří Medvec. Chcete-li se zapojit, můžete finančně podpořit rozvoz potravin přes platformu Darujme.cz. Organizaci Zachraň jídlo můžete také podpořit zakoupením jejich skvělé knihy Zachraň jídlo v kuchyni.
 
Díky dárcům a ochotě gastronomických podniků věnovat nesnězené porce charitativním organizacím funguje projekt Zachraň oběd nejen v Praze, ale i v Brně, v Berouně a v Tanvaldu. Rozšířit se může i díky vám.
 


Tip na podcast o Záchraně obědů


Pustit podcast

Kolik obědů končí zbytečně v koši?

A jak je můžeme dostat k těm, kteří je potřebují? Dozvíte se v podcastu s Denisou Rybářovou.

Pustit podcast

 

Podobné články

Pavel Štěpánek o řízení Mlýnce, změnách v gastronomii a proč je důležité dívat se za roh

Kateřina Hýlová , 04.06.2025

Naším hostem v podcastu Špetka chuti byl tentokrát Pavel Štěpánek – člověk, který je v Zátiší Group prakticky od samého začátku.

A nejlepší pražskou kantýnou se stává… Aspira Café v Butovicích od Fresh & Tasty!

Kristina Zábrodská , 23.05.2025

Čím kantýna v budově Aspira Business Centre, provozovaná už 7 let týmem z Fresh & Tasty, okouzlila porotu soutěže Kantýna roku a čím stále mile překvapuje hosty?

Tip na výlet: Po stopách Ferdinanda Porscheho se sklenkou vína

Kristina Zábrodská , 16.05.2025

Víte, co spojuje VW Brouka a Porsche? Oba vozy navrhl konstruktér Ferdinand Porsche, který pocházel z Vratislavic nad Nisou. Jeho rodný dům můžete navštívit a objevit tak jeho fascinující život a zrod automobilismu v Evropě. V pátek 23. 5. magickou atmosféru podtrhnou večerní prohlídky a degustace vína.