alt-desktop

Proč se nebát sacharidů ani při hubnutí

28.03.2025

Doba čtení: 10 min

Řada redukčních diet je založena na omezení nebo vyřazení sacharidů, což často vede k mylné představě, že bez odříkání pečiva nebo jiných příloh a omezení se pouze na maso a zeleninu, je hubnutí nemožné. Je tomu ale opravdu tak?

Dieta na bázi kalorické restrikci

Většina diet funguje čistě na principu kalorické restrikci. Pokud tedy z jídelníčku vyřadíte většinu sacharidů, je pravděpodobné, že snížíte celkový příjem energie a hmotnost půjde dolů. Takovýto způsob stravování však nebývá dlouhodobě udržitelný a je pravděpodobné, že po návratu k běžnému jídelníčku se kila zase vrátí. Navíc mozek vyžaduje ke svému fungování glukózu (sacharid), a pokud ji nedostane, začne si říkat o cukr – což pocítíte jako nezvladatelné chutě na sladkosti a nebo jiný rychlý zdroj energie (chipsy, tyčinky).

Důsledky kalorické restrikce a chutě na sladké

Sacharidy jsou základním zdrojem energie pro mozek i pracující svaly a další orgány, není tedy žádoucí je z jídelníčku vyřadit. Nedostatek sacharidů může vést k chutím na sladké, velkému hladu nebo únavě, což může mít vliv i na psychickou stránku. Pokud se tedy snažíte zhubnout, ale večerní pocit hladu nebo neodolatelné chutě neustávají, zaměřte se na to, zda máte ve stravě dostatek komplexních sacharidů. Často totiž může jít o normální reakci organismu na energetický deficit, nikoli o nedostatek vůle. V takovémto režimu je pak těžké dlouhodobě setrvat. Tyto stavy navíc mohou být demotivující a kazit snahu o další změny v jídelníčku.
 

Tipy na formy sacharidů

Důležité je však i to, jakou formu sacharidů do jídelníčku zařadíte. Příjem přidaných jednoduchých cukrů je skutečně vhodné omezovat. Mezi jednoduché cukry patří kromě klasického cukru také med, javorový sirup, datlový sirup, ale třeba i ovocný cukr. Ačkoliv ovoce obsahuje jednoduché cukry, je zároveň bohaté na vlákninu, vitamíny a vodu, a nemělo by proto být z našeho jídelníčku vyloučeno. Je však vhodné se vyhnout konzumaci velkého množství ovoce naráz (např. ovocné smoothie nebo džusy). Tyto cukry totiž energii dodají okamžitě, a tudíž nezasytí na delší dobu. Neměly by tedy tvořit základ jídelníčku, využít je můžete například před nebo během sportovního výkonu.

Přílohy jsou neškodné v správné formě a množství

Většinu sacharidů bychom měli přijmout ve formě těch komplexních. Mezi ně patří veškeré přílohy – pečivo, rýže, těstoviny, brambory, ovesné vločky, kroupy, bulgur, ale i luštěniny. Energie z komplexních sacharidů se uvolňuje postupněji a lépe ji tak využijete během celého dne. Ideální volbou jsou pak celozrnné varianty příloh, protože vláknina v nich obsažená ještě více zpomaluje vstřebávání a pocit sytosti vydří mnohem déle. Jsou tedy i vhodným zdrojem vlákniny.

Neméně, důležité součástí jídelníčku jsou i další živiny. Kromě komplexních sacharidů by hlavní jídlo mělo vždy obsahovat zdroj bílkovin, malé množství tuku a zeleninu.
 

Tip na podcast o zdravém přístupu k jídlu

Pustit podcast

Poslechněte si celý podcast s Veronikou Pourovou z Ne hladu

O výživě, mýtech a zdravém přístupu k jídlu! Klikněte a nalaďte se.

Pustit podcast

Sacharidů se bát nemusíte

Samotné sacharidy tedy za nárůst hmotnosti nemohou. Hmotnost jde nahoru, pokud je v jídelníčku více energie, než je tělo schopno využít a je úplně jedno, z jaké živiny energie pochází. Sacharidů se tedy bát nemusíte, ba naopak, každé vyvážené jídlo by je mělo obsahovat. Zásadní je, v jaké formě a v jakém množství je do jídelníčku zařadíte. 

Zjistěte více

Máte zájem o další zlepšení vašeho zdravotního stylu?

Skutečně vejce zvyšují cholesterol v krvi? Vše se dozvíte v nejnovějším článku, kde vás čeká také recept na vajíčkovou pomazánku s červenou řepou.

Zjistěte více

Podobné články

Výživa a imunita: Jak správná strava ovlivňuje naši obranyschopnost

Bc. Nikol Mastromatteová , 08.04.2025

Imunitní systém je klíčovou součástí naší ochrany před patogeny, škodlivými mikroorganismy a dalšími vnějšími vlivy. Výživa hraje zásadní roli v jeho správné funkci, protože jednotlivé živiny podporují růst, vývoj buněk a energetický metabolismus.

Nealkoholická piva

Natálie Staroveská , 04.04.2025

Konzumace nealkoholického piva v posledních letech výrazně roste, a to nejen mezi řidiči, ale i mezi lidmi, kteří hledají lehčí alternativu k tradičnímu pivu. Jedná se o všeobecně vhodnější nápoj do zdravého jídelníčku?

Jarní seriál Fyzio Pilates s Paní Božskou!

Kateřina Hýlová , 02.04.2025

Spouštíme náš nový seriál Fyzio Pilates s Paní Božskou! Každé dva týdny přineseme nový díl, který vás provede krok za krokem cvičením zaměřeným na mobilitu, stabilitu a regeneraci těla. Pokud máte pocit, že po zimě je vaše tělo ztuhlé a plné napětí, náš seriál je tu pro vás!