alt-desktop

Vyrůstání pod taktovkou diet: osobní svědectví žen, které žily s „Almond Mom“

01.04.2025

Doba čtení: 10 min

Setkali jste se už s někým, kdo vnímá jídlo spíše jako nepřítele než jako důležité palivo pro tělo? Pojem Almond Mom (doslova „mandlová matka“) označuje rodiče, kteří své děti podvědomě učí, že jídlo je něco, co je třeba neustále kontrolovat a omezovat.

Kdo je „Almond Mom“?

Tento fenomén se dostal do povědomí veřejnosti díky scéně z reality show The Real Housewives of Beverly Hills, kde Yolanda Hadid doporučila své dceři Gigi Hadid, aby na hlad snědla pouze pár mandlí a zapila je vodou.

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak zásadně rodinné prostředí ovlivňuje vztah k jídlu a vnímání vlastního těla? Rodinné prostředí hraje klíčovou roli ve formování stravovacích návyků. Děti, zejména dospívající dívky, si často osvojují postoje rodičů, a pokud jsou doma běžné neustálé diety či kritika vlastního těla, mohou si vytvořit nezdravý vztah k jídlu i sobě samým. Matky, které neustále hodnotí svůj vzhled nebo se omezují v jídle, nevědomky předávají dcerám vzorec chování, který může vést k nízkému sebevědomí a poruchám příjmu potravy.

Pod tlakem médií a dietní kultury se i rodiče mohou ocitnout v bludném kruhu restrikcí, což pak přenášejí na své děti. Pokud dítě často doma slyší, že „jídlo je nepřítel“ nebo že „hlad je třeba vydržet“, může si osvojit škodlivé stravovací návyky s dlouhodobými negativními důsledky.
 

Zjistěte více

Co maminky, věčné dietářky, předávají svým dcerám?

Maminky jsou většinou velkým vzorem pro své dcery, proto kopírují jejich chování. V článku se dozvíte, do jaké míry názory maminek ovlivňují děti?

Zjistěte více

Příběhy žen, které žily s „Almond Mom“

Zatímco slavné osobnosti svádějí svůj boj za štíhlostí pod dohledem milionů očí, mnozí z nás se s dietní kulturou setkali mnohem intimněji – doma, v prostředí, které by mělo být útočištěm a místem bezpodmínečného přijetí. Jak silně může výchova ovlivnit vztah k vlastnímu tělu a jídlu, ukazují příběhy žen, které jsme oslovily. Přestože každá z nich vyrůstala v jiných podmínkách, jejich zkušenosti se v mnohém až znepokojivě shodují.

Jména všech respondentek byla pro zachování jejich anonymity změněna.
 

„Být hubená.“ Přání, které mě zaskočilo

Eva si poprvé uvědomila, že její maminka má nezdravý vztah k jídlu až ve svých dvaceti letech.

 „Byli jsme na rodinné akci a psali jsme si přání na lampiony. Máma si tam napsala ‘být hubená‘. V tu chvíli mi to přišlo neskutečně banální oproti ostatním přáním. Došlo mi, že celá její existence se točí kolem hmotnosti – a že moje taky začínala směřovat tímhle směrem.“
 

„Máma měla v lednici jogurty označené svým jménem, abychom jí je nejedli. My si brali, co bylo – často jsme jedli úplně jiné jídlo než ona. Zeleninu jsme téměř neznali, ovoce jen výjimečně. Jídlo u nás často sloužilo jako nástroj odměny i trestu – třeba zmrzlina za dobré vysvědčení, nebo naopak žádná večeře za drzé chování. Pamatuju si, že máma přes den držela dietu, ale večer si sedla k počítači a zajídala stres sladkostmi.“
 

Kritika pod maskou péče

Klára měla štěstí, že na ni rodiče přímo netlačili kvůli hmotnosti. Ale i tak v domácnosti vládla neustálá kontrola. „Táta komentoval, že máma už není tak štíhlá jako dřív. A hlavní myšlenka byla: jíst zdravě, abychom byli štíhlí. Ne zdraví – ale štíhlí.“
 

Michaela rodiče sice podle jejích slov „vedli ke sportu“, ale jak dodává:  „Ve 12 letech mě máma brala do fitka. Což si teď zpětně říkám – to nemá dělat žádné dítě.“
 

Následky? Do devatenácti let skoro nejedla a ve svém těle se necítila dobře. „Své tělo jsem považovala za věc, ze které se mi chce zvracet. Dnes mám 115 kilo – a paradoxně se mám konečně ráda.“

Když děti „nejsou dost štíhlé“
 

Petra popisuje, jak se u nich v rodině neřešila jen hmotnost, ale i hodnota člověka skrze jeho vzhled. „Táta měl kulaté břicho, ale zároveň pohrdal lidmi s nadváhou. Mamka říkala, že byla „kočka“, když vážila 50 kilo. Nikdo neřešil, jak by měl jídelníček vypadat – hlavní bylo, že domácí jídlo chutná.“

I Jana si dlouho neuvědomovala, jak moc ji ovlivnila věčná nespokojenost její matky. „Každé ráno začínalo slovy: ‚bože, já jsem tlustá‘. Vyrůstala jsem mezi dietami, které máma nikdy nedodržela, ale přesto jsem slyšela, že mám přestat jíst, protože jinak budu jako koule.“

 

Konfrontace, které (většinou) nikam nevedou
 

Snažit se s rodiči mluvit o bolesti, kterou jejich poznámky způsobily, je mnohdy marné. „Všechno vždy skončilo hádkou,“ říká Eva.

 „Zkoušela jsem jí říct, že si tím honem za štíhlostí ničí život. Ale buď si to nepamatovala, nebo mě odbyla.“ 

Michaela se pokusila s matkou otevřeně mluvit, ale dostalo se jí jen odpovědi: „Já ti přece radila, abys nebyla tlustá.“
 

Naopak Petřina maminka se k tématu začala vracet sama.

„Ve svých 28 letech jsem od ní poprvé slyšela, že v mládí trpěla anorexií. Postupně jsme si spoustu věcí vysvětlily – a začaly je chápat.“

A i když se upřímný rozhovor ne vždy povede, někteří rodiče se časem dokážou změnit – nebo alespoň naslouchat. Změna někdy přichází nenápadně, jindy skrze vlastní zkušenost. I malý posun v komunikaci může znamenat důležitý krok k porozumění – a někdy i k uzdravení.

Mezigenerační trauma nebo nový začátek?

Většina dotazovaných žen se shoduje na tom, že podobné vzorce chování vidí i u jiných rodin.
 

„Beauty standardy jsou šílené a dotýká se to mladých holek,“ říká Michaela a dodává: „Je to prostě generační trauma.“
 

„Neustálé posuzování podle vzhledu a postavy, snaha zhubnout. Před dětmi. A to je nejhorší – že to slyší i další generace,“ dodává Klára.

Zjistěte více

Komunikace je klíčová

Nevíte si rady, jak správně komunikovat s dětmi ohledně stravy? Zjistěte tipy od nutričních terapeutek Ne hladu jak podpořit své dítě k zdravému životnímu stylu.

Zjistěte více

Právě možná ale naše generace – tím, že si tyto vzorce uvědomuje a mluví o nich – má šanci je začít měnit. Otevřenost, sebereflexe a snaha dělat věci jinak dávají naději, že další generace vyrostou ve zdravějším a laskavějším prostředí.
 

Co bychom řekly dětem, které si tím procházejí?
 

„Kéž bych si tehdy víc vařila a hýbala se – ale sama pro sebe, ne kvůli rodičům,“ říká Eva.

„Jenže dítě finančně závislé na rodině má omezené možnosti. Proto bych mu poradila aspoň tohle: jednou to přejde. A hlavně – tvoje hodnota není v tom, jak vypadáš.“
 

Michaela je stručná: „Teenagerům se blbě radí, často jsou tvrdohlaví a všechno jim ubližuje. Ale když cítíš, že tě něco trápí, zkus najít pomoc v podobě terapie.“

Jídlo jako běžná součást života

Respondentky, které mají děti, se snaží změnit rodinný přístup k jídlu – a vědomě budovat zdravé prostředí.

„Syna neodměňuji ani netrestám jídlem,“ říká Eva. „Nekomentuji jeho tělo. Nabízím pestrou stravu, ale do ničeho nenutím. Chci, aby jídlo bylo běžnou součástí života.“
 

Podobně přemýšlí i Petra, i když děti zatím nevychovává: „Chci jídlo vzájemně sdílet. Jít příkladem – ale s radostí, ne pod tlakem. A hlavně, aby dítě vědělo, že nemusí být ‘hezké’, aby bylo milované.“

Zkušenosti těchto žen nejsou výjimkou – ale zároveň nemusí být normou. Pokud jste i vy vyrůstali ve stínu dietní kultury, vězte, že je možné budovat jiný vztah k jídlu i k sobě samým. S laskavostí, pochopením a bez štítků „dobré“ a „špatné“. A že není nikdy pozdě začít jinak.
 

Tip na podcast

Pustit podcast

Poslechněte si celý podcast s Veronikou Pourovou z Ne hladu

O výživě, mýtech a zdravém přístupu k jídlu! Klikněte a nalaďte se.

Pustit podcast

Podobné články

Výživa a imunita: Jak správná strava ovlivňuje naši obranyschopnost

Bc. Nikol Mastromatteová , 08.04.2025

Imunitní systém je klíčovou součástí naší ochrany před patogeny, škodlivými mikroorganismy a dalšími vnějšími vlivy. Výživa hraje zásadní roli v jeho správné funkci, protože jednotlivé živiny podporují růst, vývoj buněk a energetický metabolismus.

Nealkoholická piva

Natálie Staroveská , 04.04.2025

Konzumace nealkoholického piva v posledních letech výrazně roste, a to nejen mezi řidiči, ale i mezi lidmi, kteří hledají lehčí alternativu k tradičnímu pivu. Jedná se o všeobecně vhodnější nápoj do zdravého jídelníčku?

Jarní seriál Fyzio Pilates s Paní Božskou!

Kateřina Hýlová , 02.04.2025

Spouštíme náš nový seriál Fyzio Pilates s Paní Božskou! Každé dva týdny přineseme nový díl, který vás provede krok za krokem cvičením zaměřeným na mobilitu, stabilitu a regeneraci těla. Pokud máte pocit, že po zimě je vaše tělo ztuhlé a plné napětí, náš seriál je tu pro vás!