alt-desktop

Včely s výhledem na Pražský hrad

16.08.2024

Doba čtení: 4 min

Na střeše restaurace Mlýnec se nachází šest úlů, kde přes půl milionu včel vyrábí med. Můžete ho ochutnat.

Městské včelaření se rozvinulo na přelomu tisíciletí v Berlíně a rychle se rozšířilo i do ostatních metropolích. Ve městě se totiž včelám překvapivě daří. „Potřebují volný prostor pro let, závětří, jižní nebo jihovýchodní orientaci úlů a vodu a zeleň v blízkosti,“ vysvětluje Augustin Uváčik, který se včelaření věnuje už přes 40 let a je českým průkopníkem včelaření na střechách. První úly postavil na střeše hotelu InterContinental, pokračoval na střeše hotelu HIlton, Alcron, NH Hotels, na obchodních centrech Anděl, Westfield Chodov a Černý Most, na Komerční bance, České spořitelně i Raiffeisenbank a také na střeše restaurace Mlýnec



„Mají tam ideální podmínky. Střecha je orientovaná na jih a jihovýchod, nepřehřívá se, nefouká tam. Včely se napijí ve Vltavě a doletí si na Petřín, na ostrovy i do parků v okolí. V každém z šesti úlů žije 80–120 000 jedinců, třetinu tvoří včely létavky, které vyletí zhruba desetkrát denně,“ doplňuje Augustin Uváčik, která dlouhá léta vedl Český svaz včelařů Praha, stále přednáší na univerzitách, stará se o 600 včelstev po celé republice a podílí se na výzkumech včel a využití jejich dovedností v auto-moto průmyslu i v lékařství.


„Chov včel na střechách mi připadá jako výborný způsob jejich záchrany a rozšíření i ve městech. Jsem moc rád, že bylo možné umístit úly i na střechu Mlýnce a zvýšit tak biodiverzitu na Starém Městě,“ dodává Pavel Štěpánek, manažer restaurace Mlýnec.
 




Jsou včely potřeba?

Včely medonosné opylují 70–80 % všech rostlin, o většinu zbytku se postarají včely samotářky. Čmeláci a některé druhy motýlů, brouků, třásněnek, ptáků, netopýrů, kaloňů, vačnatců a hlodavců se také podílejí na opylování rostlin, ale zpravidla jen u několika specifických druhů. „V Praze žije zhruba 106 druhů včel samotářek a 30 druhů čmeláků. V roce 1988 jsem četl publikaci o hmyzu, kde bylo uvedeno 680 druhů včel samotářek a teď jich je v přírodě zmapováno pouze 630. Úbytek hmyzu je patrný každý rok a pro přírodu to má dalekosáhlé důsledky. Péče o zeleň a o životní prostředí, chov včel, hmyzí a čmeláčí domky, úkryty pro včely samotářky, vysazování nektarodárných a pylodárných rostlin a jiné, byť malé, kroky k udržitelnějšímu životu, mají velký význam,“ dodává Augustin Uváčik.
 


Chci zažít Mlýnec

Zažijte nezapomenutelný gastronomický zážitek s výhledem na Karlův most!

Ochutnejte to nejlepší z kuchyně šéfkuchaře Ládi Vaníčka v moderním pojetí a užijte si atmosféru, která spojuje tradici s inovací.

Chci zažít Mlýnec

Klidné včely do města


Včel existuje mnoho druhů a každý má svá specifika. Augustin Uváčik chová rakouské včely plemene Singer. Ty žijí v Alpách v nadmořské výšce 1800–2000 m n. m. a v nižších polohách jsou krotké jako beránci. V chovné stanici Anička nedaleko Ruzyně nechává rakouskou matku oplodnit českými trubci a vylíhnuté královny prodává do nových včelstev, případně je nechá opět oplodnit českými trubci a používá královny z této druhé generace. Královny matky předají včelstvu svou genetickou informaci, to je pak klidné, pracovité a vyniká množstvím snůšky. Právě tyhle včely doporučuje zájemcům do střešních úlů. Bzučí i v úlech na střeše restaurace Mlýnec. „Rád je pozoruji. Působí to velice uklidňujícím dojmem. Občas je nahoru dojdu zkontrolovat. Mají tu fantastický výhled na celou Prahu,“ usmívá se Láďa Vaníček, šéfkuchař Mlýnce. Žihadla ani rojení nehrozí. Včely se totiž nejvíce rojí od května do června, zhruba 6–8 týdnů před slunovratem. Augustin Uváčik na tuto dobu vloží do spodní části úlu mřížku, přes kterou nepřejde královna, která je větší. Pokud neopustí úl, včely se rojit nezačnou.


Zlatý poklad


Zkraje léta nastává dlouho očekávaný okamžik. Augustin Uváčik za asistence Ládi Vaníčka a dalších zájemců odebere z úlů plástve medu a odnáší je dolů do restaurace Mlýnec, kde z nich vytáčí med. Při medobraní si mohou hosté ochutnat med přímo z plástve. Prázdné plástve se vrací včelám, med se stáčí do skleniček. Včely chovají v Mlýnci už pět let, za tu dobu vyzkoušeli různé medové dezerty, třeba domácí medovou zmrzlinu. „Naše spotřeba medu je však výrazně větší, než včely vyrobí, a proto do kuchyně med kupujeme a med od našich včel dáváme našim nejvěrnějším zákazníkům jako dárek. Mohou si ho tak vychutnat v nejčistší podobě – jen tak na lžičce, v čaji nebo třeba na chlebu s máslem,“ usmívá se Láďa Vaníček.

Podobné články

Daniel Bureš: Nový šéfkuchař V Zátiší o Hell's Kitchen, kariéře a životě mimo kuchyni

Kateřina Hýlová , 24.09.2024

V novém díle podcastu Špetka chuti jsme si povídali s Danielem Burešem, novým šéfkuchařem restaurace V Zátiší. Zjistíte, jaké to bylo v Hell's Kitchen, jak se dostal ke kuchařině a čemu se věnuje ve volném čase.

Italská legenda jménem Negroni

Kateřina Hýlová , 26.08.2024

Pokud existuje jeden koktejl, který si zaslouží titul "legendární", je to bezpochyby Negroni.

Už jste v klubu gurmánů?

Kristina Zábrodská , 07.08.2024

Zátiší Gourmet Club se po 25 letech proměnil a nabízí svým členům nové výhody v restauracích Mlýnec a V Zátiší. Věrní zákazníci se mohou těšit na dárkové wowchery a slevy až 20 %.