Přírodovědec Petr Synek začal hledat lanýže v piemontských lesích, protože ho zajímalo, jestli dokáže svou fenku výmarského ohaře Nelu takto vycvičit. Dokázal a svým zájmem o krajinu, znalostmi přírody a vřelostí brzy pronikl do místní komunity hledačů natolik, že od nich začal lanýže vykupovat a prodává je do vybraných pražských restaurací i mlsným gurmánům.
„Nyní mám síť hledačů, kteří pokrývají všechny hlavní lanýžové oblasti v Itálii. Vykupujeme je od nich za předem dohodnuté ceny, takže jsem schopni vykrýt výkyvy cen na trhu a zároveň vyvažujeme hledačům výpadky příjmů v letní sezoně,“ popisuje Petr Synek.
Bílé lanýže pocházejí ze severní Itálie, z Lombardie a Piemontu, černé z jižní Itálie, z Kampánie z okolí města Bagnoli Irpino. „Bílé rostou spíše v nížinách, v lužních lesích, často je lze najít i na zpevněných hrázích starých vodních děl, pod starými topoly, vrbami, jasany i duby.
Černé lanýže z Bagnoli rostou naopak ve vysokých nadmořských výškách v hustých bukových lesích neustále zahalených mlhou a často pokrytých sněhem. Náš dvorní hledač v této oblasti, Giuseppe chodí hledat se svým otcem, i když je sníh. Jejich pejsci totiž cítí lanýže i pod 1,5 m sněhu. Denně stráví venku i 14 hodin,“ vypráví Petr Synek. Se svým týmem La Niche je třídí, čistí a rozváží do restaurací či soukromým zájemcům. Z Itálie je vozí buď osobně autem, nebo je nechává posílat letecky. Lanýže totiž potřebují chlad a stálou teplotu, proto cestují v polystyrenových krabicích chlazených ledem. Do restaurace V Zátiší dodává Petr Synek ročně přes 8 kilogramů lanýžů, ve speciálním menu ochutnáte bílé i černé v různých pokrmech.