alt-desktop

Na zdraví! A šťastný nový rok!

06.11.2024

Doba čtení: 9 min

Jak se vyvíjely drinky pro slavnostní přípitek a čím si přiťuknout o letošních Vánocích?

Alkoholové dějiny: od medoviny k prvním koktejlům a exotickému punči

Výjimečné okamžiky odnepaměti provázela medovina a víno, později (bylinné) pivo. Destiláty se v Evropě objevily až ve středověku a sloužily převážně k léčebným účelům. Až za průmyslové revoluce se rozšířila výroba alkoholu ve velkém, destilovala se whisky, gin, slivovice, borovička a vodka. Při obsazování nově objevených zámořských území byly namíchány i první koktejly. Z Indii pochází gin tonic (jako prevence malárie) a punč, který přivezli angličtí námořníci koncem 17. století.
 

        

Punč (v angličtině se vyslovuje panč) vychází z indického slova panča – pět, což označuje jeho složení – čaj, cukr, koření, lihovina a citronová šťáva. Zatímco ve Velké Británii, v Evropě a v Americe se podává punč horký, přičemž alkohol se do něj lije až na závěr, aby z něj nevyprchal, v Karibiku a Indii se častěji podává studený. Podobně jako u nás bowle – víno s destilátem, ovocem a kořením. „Punč i bowle jsou skvělým drinkem na party, protože je můžete připravit ve větším množství a pak je rozlévat hostům, nebo je nechat, ať se obslouží sami. Základem úspěchu je udržet punč horký a bowli studenou, servírovací terinu proto postavte na mísu s ledem, nebo ji ledem obložte a vždy nádobu na bowli nejprve vychlaďte v mrazáku,“ doporučuje Alex Mikšovic, doyen české a možná i světové barové scény, nad čímž se ale potutelně usmívá a sám by si na to prý nevsadil. Za barem strávil přes 50 let a v roce 1999 - tehdy jako šéfbarman BeBop Baru hotelu Alcron - inicioval vznik Světového dne koktejlu, mimochodem o celých pět let dříve, než s ním přišlo Muzeum amerického koktejlu v New Orléans. Dodnes pořádá degustace destilátů a šumivých vín a míchá klasické koktejly hostům, momentálně dejvického baru Za školou.

Párování jídla a koktejlů

Zatímco punč, švédský glögg, německá Feuerzangenbowle, grog a svařené víno zpestřují adventní čas, výjimečnost Vánoc si žádá slavnostnější nápoje. Správně vychlazeným vhodně zvoleným vínem k jednotlivým pokrmům nebo šampaňským nic nezkazíte, ale pokud chcete své hosty překvapit, ohromte je koktejly.

„Dlouhá léta se tvrdilo, že koktejly se pijí jen na začátku jídla jako aperitiv a pak na konci jako digestiv. Po více než 50 letech za barem si dovedu představit dobře namíchaný drink ke každému jídlu mimo ke knedlu-vepřu-zelu,“ tvrdí Alex Mikšovic.

„Koktejly jsou výrazné pití a představují širokou paletu chutí a vůní. Lze tak mezi nimi najít ideální drink téměř k čemukoliv.“
 

K rybě, drůbeži nebo steaku doporučuje Alex tzv. predinner koktejly. Ty jsou průzračné a připravují se v míchací sklenici pouhým promícháním surovin. Ke kapru s bramborovým salátem se hodí jakýkoliv suchý či svěží drink, smetanové, sladké a tikky koktejly si raději odpusťte. Ty se podávají spíše k dezertům, protože tak samy o sobě chutnají. K dezertům připravujte koktejly vždy v šejkru, protřepáním se suroviny prolnou natolik, že drink není průhledný a často ho zdobí pěna.

  

„Slavnostní koktejl“

Jakým drinkem podtrhnout slavnostní příležitost? „Jediný všeobecně přijímaný v této kategorii je koktejl s šampaňským, případně s francouzským crémant či španělskou cavou. Jejich podíl v drinku by měl být alespoň 50 %,“ popisuje Alex Mikšovic, který upřednostňuje pro míchání crémant. „Crémant má v láhvi tlak 3,5 barů, což se ve sklenici projevuje drobným perlením a v drinku harmoničtější chutí a elegantním vzhledem. Champagne má v láhvi tlak 5–7 barů a víc perlí a působí na mne až příliš robustním dojmem.“ A samozřejmě všechny tři typy šumivých vín můžete použít i v bowli místo vína. „Koktejly s champagne jsou známé už od konce 19. století, kdy je jako jediné míchané drinky na stole připouštěl Auguste Escoffier, nejslavnější francouzský šéfkuchař a restauratér začátku 20. století,“ dodává Alex Mikšovic.

Klasický champagne cocktail

Suchý, vyváženě sladký a díky drobnému perlení nádherně slavnostní. Dejte si záležet na výběru francouzského koňaku a suchého šampaňského.

Recept

úlomek kostky cukru

střik hořké angostury

2 cl koňaku

suché šampaňské na dolití

 

Postup

1 Do sklenice typu flétna vložte kousek cukru.

2 Zastříkněte angosturou.

3 Přilijte koňak a nechte cukr rozpadnout.

4 Dolijte šampaňským.

5 Zlehka promíchejte barmanskou lžící, abyste nevyplašili bublinky.

 

Tip

Pokud nemáte angosturu, můžete s přimhouřením oka použít i fernet.

French 75

Další skvělý koktejl, který vznikl v roce 1925 v pařížském Harry’s New York Baru jako pocta francouzskému polnímu dělu ráže 75 milimetrů, které se za první světové války vyznamenalo na straně Spojenců. Je to v podstatě gin fizz, ve kterém sodovku nahrazuje šampaňské. Výborně se hodí na všechny slavnostní příležitosti od 23. prosince do konce roku. Snadno ho připravíte a vždy bude mít úspěch – kombinuje totiž sladkou a kyselou chuť, šumí a nádherně voní.

Recept

4 cl ginu nebo Slovácké borovičky (45%)

3 cl citronové šťávy

2 cl cukrového sirupu

led

suché šampaňské na dolití
 

 

Postup

1 Do šejkru vsypte led.

2 Přidejte gin, citronovou šťávu a cukrový sirup.

3 Protřepejte důkladně.

4 Nalijte přes sítko do sklenice typu šampaňská miska.

5 Dolijte šampaňským.

6 Použitím sklenice typu šampaňská miska koktejl déle udrží bublinky, než by tomu bylo u sklenice typu flétna.

Tip

„Do tohoto drinku doporučuji borovičku s obsahem alkoholu 45 %. David August Embury, newyorský právník a vynikající znalec alkoholu, ve své knize The Fine Art of Mixing Drinks z roku 1948 doporučuje 45% Slováckou borovičku od Rudolfa Jelínka z Vizovic jako perfektní alternativu ginu pro její výraznou jalovcovou chuť.“

Amsterdam Airport

Recept

2 cl ginu (nebo Jelínkova borovička)

2 cl vaječného likéru (Advocaat od Bolse je značka ideál)

4 cl suchého šampaňského

led



Postup

1 Do šejkru vsypte led.

2 Nalijte gin a vaječný likér.

3 Protřepejte.

4 Přes sítko nalijte do sklenice typu šampaňská miska.

5 Opatrně dolijte šampaňským.

6 Zlehka promíchejte barmanskou lžičkou.Podávejte.

Praktické tipy:

  • Koktejl musí být vychlazený, proto mějte všechny suroviny v lednici a sklenice vychlaďte v mrazáku.
  • Champagne má tendenci při kontaktu s cukrem nebo jiným alkoholem utíkat ze sklenice, nalévejte ho proto pomalu po kraji sklenice a dodržte typ sklenic.
  • Champagne musí být vždy suché, jinak bude drink působit přeslazeně.
  • Mnoho koktejlů se lépe čte, než chutná, před návštěvou si je proto doma předem vyzkoušejte namíchat.

Podobné články

Vánočka z kvásku: Krok za krokem k dokonalé chuti Vánoc s Maškrtnicí

Kateřina Hýlová , 03.12.2024

Domácí vánočka je symbolem českých Vánoc. S tímto receptem od Maškrtnice zvládnete připravit dokonalou vánočku z kvásku (nebo droždí), která nadchne svou chutí i vůní. Zjistěte, jak na ni krok za krokem, a užijte si kouzlo svátečního pečení.

Brusinkový spritz: Vánoční kouzlo v každé sklence

Petra Jehne , 21.11.2024

Hledáte recept na originální vánoční drink, který rozzáří sváteční chvíle? Zátiší catering pod vedením Marcela Jinocha přichází s dokonalou kombinací brusinkového sirupu a Prosecca. Připravte si doma svůj vlastní brusinkový spritz, který můžete také darovat jako jedlý dárek!

Tipy na originální jedlé dárky pro vaše blízké

Ne hladu: Lucie Ščotková , 15.11.2024

Vánoce už klepou na dveře! Chcete letos nadělit svým blízkým něco opravdu originálního? Co takhle vsadit na jedlé překvapení, které je nejen lahodné, ale i zdravé a osobní?