Přinášíme vám několik zdravějších alternativ, které potěší jak ty nejmenší, tak i starší děti. Tyto tipy můžete využít i jako lahodné dárečky pod vánoční stromeček nebo při tvorbě vlastního adventního kalendáře.
Blíží se čas Mikuláše a možná si lámete hlavu nad tím, co připravit pro své děti do mikulášského balíčku. Zejména pokud se chcete vyhnout bezhlavému nákupu prvních dostupných čokoládových figurek, které se objeví v akčním letáku.
Mnoho lidí považuje přípravu Mikulášských balíčků za příležitost, kdy mohou své ratolesti obdarovat sladkostmi a zásobit je jimi na následující měsíce. Samozřejmě je důležité mít na paměti, že není dobré přehánět to s množstvím dobrot, a to jak kvůli prevenci zubního kazu, tak také proto, aby si dítě nenavyklo na sladkou chuť. To by mohlo mít za následek, že dítě bude přirozeně sladkou chuť upřednostňovat a vyhledávat. Nicméně to neznamená, že by v balíčku nemohla být alespoň jedna z oblíbených dobrot dítěte. Ať už totiž chcete, nebo ne, je velmi pravděpodobné, že děti se s cukrovinkami v Mikulášských balíčcích setkají od jiných rodinných příslušníků nebo třeba ve školce. Zakazování a prezentování těchto potravin jako něčeho negativního by mohlo v budoucnu vést k potenciálním problémům s příjmem potravy nebo alespoň ke zkreslenému vnímání jídla. Existují ale metody, jak udělat takový balíček trochu rozmanitějším a výživnějším.
Lyofilizované ovoce
Jednou z těchto metod je přidat do balíčku čerstvé, sušené nebo lyofilizované ovoce. Lyofilizace je proces sušení mrazem, díky kterému ovoce zůstane křupavé a uchová si větší množství živin než při běžném sušení.
Jablka, pomeranče, kiwi, mandarinky nebo třeba i rozinky, lyofilizované jahody nebo maliny – bez ohledu na druh a formu, je to vynikající způsob, jak zvýšit příjem ovoce u dítěte. Můžete také vytvořit vlastní směs z lyofilizovaného ovoce a přidat k ní ořechy. Samozřejmě ty nesolené. Pro děti starší tří let můžete použít celé ořechy, pro menší děti můžete zvolit stoprocentní ořechové máslo jako alternativu. Dále můžete do balíčku přidat vlastní upečené perníčky, které si poté můžete spolu s dítětem ozdobit.
Ovocné kapsičky
Pro menší děti budou určitě potěšením ovocné kapsičky, které můžete buď vyrobit sami doma, nebo zakoupit v obchodě. Na trhu je k dispozici mnoho variant. Kromě jedno druhových jsou k dispozici také kapsičky obsahující více různých druhů ovoce. Existují také varianty se zeleninou, jogurtem, tvarohem nebo s obsahem obilných složek. Doporučuji volit kapsičky ze 100 % ovoce bez přidaného cukru, sirupů, ovocných koncentrátů, barviv nebo škrobových zahušťovadel. Tyto přídavné látky nejsou škodlivé, ale ve stravě dítěte nejsou ani nezbytné a je vhodné, aby se dítě naučilo ocenit přirozenou chuť potravin.
Vyvážený balíček
Celkový obsah balíčku by tedy mohl vypadat následovně: čerstvé ovoce podle chuťových preferencí, menší dávka domácích perníčků, kornout s lyofilizovaným ovocem a ořechy nebo ořechovým máslem, oblíbená sladkost (např. kinder vajíčko) a nakonec můžete přidat drobnou hračku, kterou si dítě dlouho přeje nebo něco, co naopak potřebuje. Ať už to bude sada omalovánek s pastelkami pro zábavu, leporelo nebo nový penál do školy, určitě udělá velkou radost.
Líbil se Vám tento článek?
Sdílejte ho s přáteli