alt-desktop

Quinoa – zázračná superpotravina?

27.06.2024

Doba čtení: 7 min

Quinoa je potravinou, která získává stále větší popularitu a pro své nutriční vlastnosti je často řazena mezi tzv. „superpotraviny“. Co to vlastně quinoa je, jaké benefity přináší a jak si jí připravit?

Quinoa (čti. „kínua“) sice působí jako obilovina, nicméně mezi obiloviny tak úplně nepatří. Jedná se totiž o semínka rostliny zvané chenopodium quinoa (merlík čilský), které se v kuchyni připravují podobně jako obiloviny. Quinoa byla v minulosti důležitou plodinou incké říše. Inkové ji dokonce říkali „matka obilí“ a věřili, že je posvátná. V Jižní Americe se konzumuje tisíce let, moderní superpotravinou se ale stala až před pár lety. Existují tři hlavní typy – quinoa bílá, červená a černá.

Mezi často zmiňované benefity se řadí obsah kvalitních bílkovin, antioxidantů a vlákniny. Pojďme se tedy na její benefity podívat trochu důkladněji.
 


Benefity quinoy


1. Vláknina
Quinoa obsahuje poměrně vysoké množství vlákniny. Na 100 gramů (v syrovém stavu) obsahuje 7 gramů vlákniny, což je zhruba ¼ doporučeného denního množství. Svým obsahem vlákniny se tedy může rovnat celozrnným obilovinám. Vláknina je důležitá pro dobré trávení, regulaci krevního cukru a prevenci srdečně-cévních onemocnění. 

2. Bezlepková obilovina
Quinoa neobsahuje lepek, což je skvělý benefit pro osoby s celiakií nebo alergií na pšenici. Bezlepková dieta bývá na vlákninu chudší, quinoa se tedy může do jídelníčku skvěle hodit.

3. Bílkoviny
Bílkoviny jsou v určitém množství obsažené i v obilovinách a luštěninách. Kvalitu bílkovin a jejich využitelnost ovšem ovlivňuje ještě jejich složení. Bílkoviny se skládají z aminokyselin, které se v potravinách vyskytují v různém množství a vzájemném poměru. V obilovinách i luštěninách je vždy jedna z aminokyselin tzv. „limitující“, tedy vyskytující se v nižším množství. U quinoy je poměr aminokyselin poměrně vyrovnaný, bílkoviny v ní obsažené jsou tedy dobře využitelné, svou využitelností se někdy srovnávají třeba s hovězím masem. 
Je ovšem důležité si uvědomit, že primární (nejvíce zastoupenou) živinou jsou v quinoe stále sacharidy, bílkoviny tvoří jen zhruba 14 % objemu. Určitě to není zanedbatelné množství a jedná se o bohatější zdroj bílkovin než obiloviny, kopeček vařené quinoy do salátu nám ale dostatek bílkovin nezajistí. Jedná o zkrátka o potravinu, která se na celkovém příjmu bílkovin může částečně podílet.

4. Antioxidanty
Quinoa, zvlášť ta červená a černá, obsahuje antioxidanty quercetin a kaempferol, které se řadí mezi cenné antioxidanty, tedy látky, které chrání buňky před poškozením volnými radikály, což může přispívat k prevenci chorob jako jsou srdeční a onkologická onemocnění.

5. Všestrannost v kuchyni
Quinoa má jemnou, lehce oříškovou chuť a je velmi jednoduchá na přípravu. Quinou propláchněte a vařte v poměru 2 díly osolené vody na 1 díl quinoy zhruba 15-20 minut. Můžete ji použít jako přílohu místo rýže, zamíchat ji do zeleninového salátu, do polévky, vyzkoušet můžete třeba i quinoovou pizzu. Vychutnat si jí můžete i na sladko.


Nalákali jsme vás, abyste quinou zařadili do svého jídelníčku? Pokud ano, můžete vyzkoušet jeden z našich jednoduchých, ale výborných sladkých receptů.  
 



Quinoová granola

120 g červené quinoy (za syrova)

150 g ovesných vloček

45 g směsi semínek

20 g vlašských ořechů

30 g ořechového másla

25 g čekankového sirupu

25 g lyofilizovaného ovoce

1 lžička mleté skořice

špetka soli


Postup

1 Neuvařenou quinou smíchejte s ovesnými vločkami, semínky, na menší kousky nakrájenými vlašskými ořechy, mletou skořicí a solí.

2 Přidejte měkké ořechové máslo a čekankový sirup.

3 Směs důkladně promíchejte pomocí rukou, aby se všechny ingredience rovnoměrně spojily.

4 Směs navrstvěte na plech vyložený pečícím papírem.

5 Pečte v troubě předehřáté na 160 stupňů zhruba 25-30 minut. V polovině pečení směs promíchejte, aby se rovnoměrně opekla.

6 Po upečení do granoly přidejte lyofilizované ovoce.

7 Vychladlou granolu skladujte ve sklenici.

8 Podávejte s jogurtem nebo tvarohem.



Quinoové lívance

120 g bílé quinoy (za syrova)

2 zralé banány

3 vejce

1 lžička vanilkového extraktu

50 ml mléka

velká špetka soli

30 g pšeničné mouky

2 lžičky chia semínek

řepkový olej na opečení
 


Postup

1 Uvařte quinou podle návodu na obalu a nechte vychladnout.

2 V míse rozmačkejte zralé banány.

3 K banánům přidejte vychladlou quinou, vejce, mléko, chia semínka, vanilkový extrakt, sůl a pšeničnou mouku. Dobře promíchejte.

4 Lehce potřete pánev řepkovým olejem a zahřejte na střední plamen.

5 Na rozpálené pánvi tvořte malé lívanečky. Opékejte je z každé strany zhruba 2 minuty, dokud nejsou zlatavé.

6 Lívanečky podávejte podle chuti doslazené čekankovým nebo jiným sirupem. Dozdobit je můžete ovocem, jogurtem nebo zakysanou smetanou.



Chci se inspirovat

Vyzkoušejte další skvělé recepty!

Pokud vás zaujaly tyto recepty, máme pro vás na našem blogu mnoho dalších chutných a zdravých nápadů.

Chci se inspirovat

 

Podobné články

Recept na zimní kimchi: Posilněte imunitu touto fermentovanou dobrotou

Kristina Zábrodská , 01.11.2024

Zima se neúprosně blíží, a tak je čas myslet nejen na pohodlí, ale i na to, jak posílit naši imunitu. Jak na to?

Superpotraviny – kouzlo nebo mýtus?

Ne Hladu , 31.10.2024

Jsou tyto „superpotraviny“ skutečně tak super, jak se o nich mluví, nebo jde jen o chytrý marketing?

Jak udělat z polévky vyvážené jídlo, které zasytí?

Ne hladu: Lucie Ščotková , 18.10.2024

Podzimní sychravé počasí přímo svádí k přípravě horké polévky jako hlavního jídla. Obzvláště ty husté a krémové jsou v chladném období nejoblíbenější.