alt-desktop

Vánoční cukroví - zdravé recepty nebo raději zdravý přístup?

27.11.2023

Doba čtení: 8 min

Snažíte se o zdravější jídelníček a už teď máte hrůzu z toho, co budete dělat se vším tím vánočním cukrovím? Anebo vás děsí množství cukru a másla v tradičních receptech, které je mnohonásobně vyšší než to, co použijete po zbytek roku?

Pojďme se společně podívat na to, jak Vánoce zvládnout bez újmy na zdraví, a to i na tom mentálním. Protože nadměrný stres z toho, co jíme, také ničemu nepomůže.
 


Má smysl upravovat tradiční recepty?

I když byste nahradili polovinu cukru a ubrali na množství másla, to, co bude ve výsledku hrát největší roli, je množství zkonzumovaného cukroví. Proto si nachystejte takové druhy, které máte rádi, ale zkuste pro tentokrát neznásobovat dávku ingrediencí čtyřikrát, ale připravte si ho spíše na ochutnání a pro radost.

V receptech dělejte jen takové úpravy, které vám nepokazí zážitek z cukroví. Třeba do perníčků lze přidat žitnou mouku, která má vyšší obsah vlákniny, v lineckém cukroví nebo vanilkových rohlíčcích zase můžete vyzkoušet část másla nahradit méně tučným mascarpone. Také můžete místo části cukru použit čekankový sirup, který obsahuje minimum cukru a je bohatý na vlákninu.

Všechny tyto tipy však berte pouze jako návrh, není nutné nic z toho aplikovat a klidně si vyrobte rumové kuličky s máslem a cukrem přesně tak, jako je dělávala babička.
 


Jak toho nesníst příliš?


Už bylo zmíněno, že důležité je množství. Jak to ale udělat, aby se člověk přes Vánoce neutrhl ze řetězu a skutečně si zvládl dát jen pár kousků cukroví naráz? Důležité je pochopit, jak fungují chutě na sladké a kdy roste pravděpodobnost vlčího hladu.

Naše tělo každý den potřebuje určité množství energie, a to i když přes svátky jen ležíme na gauči a sledujeme pohádky. Ve chvíli, kdy mu toto množství nedodáme a nebo vzniknou mezi jídly dlouhé pauzy, začne si tělo o energii říkat. A protože nejdostupnější zdroj energie je cukr, pravděpodobně dostaneme chuť na sladké - a podáme si ten talíř plný cukroví ze stolu.

Základem je tedy jíst pravidelně, dostatečně snídat, v případě potřeby mezi jídly ještě svačit a pak mnohem snáz zvládneme ovlivnit, kolik kousků cukroví si dáme. A skutečně je mnohem lepší si po snídani dát 2 kousky, než snídani vynechat, „abychom měli místo“ a cukroví sníst plný talíř.
 


Co když se přejíme?

Samozřejmě, že se může stát, že si perfektně naplánujete celý den tak, abyste jedli dostatečně a vyváženě a stejně se večer stane, že neodoláte a zdlábnete víc kousků cukroví, než byste rádi. To je úplně normální. Je důležité, aby takto nevypadala většina dnů v roce, ale i kdybyste týden v kuse jedli víc, než je vhodné, v kontextu celého roku to je zanedbatelná část.

Důležité je si to nevyčítat a rozhodně to nijak nekompenzovat třeba tím, že byste další den omezili jídlo. Pak by se akorát stalo to, že si tělo začne říkat o energii, kterou mu nedodáváte a chuť přejíst se cukrovím bude o to větší.

Za každé situace se proto snažte udržet aspoň snídani, oběd a večeři tak, aby tato jídla bylo zdrojem komplexních sacharidů, bílkovin, malého množství tuku a ovoce nebo zeleniny.



Co s potřebou uzobávat?


Vánoce jsou pro mnoho lidí příležitostí, jak strávit čas s rodinou a svátky jsou proto plné společných posezení. A když člověk několik hodin sedí u stolu, na kterém je vyložené jídlo, je jasné, že si něco dá. Zkuste proto na stůl nabídnout kromě cukroví třeba ještě sušené ovoce jako jsou křížaly nebo sušené hrušky.

Myslete také na to, že pokud sedíte u stolu v době hlavního jídla, budete mít hlad. Proto v době večeře připravte třeba žitné chlebíčky s tvarohovou pomazánkou a šunkou, nakrájenou zeleninou a nebo připravte třeba dip z rozmixovaného hrášku či strouhané mrkve. Na stole pak bude mnohem více možností na výběr a roste pravděpodobnost, že si dáte jen pár kousků cukroví jako dezert a nebudete s ním zahánět hlad.
 


Objednat vánoční rozvoz

Vánoce bez práce?

Více času s rodinou, méně času u plotny. V Zátiší Group pečeme i vaříme. za vás.

Objednat vánoční rozvoz

Podobné články

Recept na zimní kimchi: Posilněte imunitu touto fermentovanou dobrotou

Kristina Zábrodská , 01.11.2024

Zima se neúprosně blíží, a tak je čas myslet nejen na pohodlí, ale i na to, jak posílit naši imunitu. Jak na to?

Superpotraviny – kouzlo nebo mýtus?

Ne Hladu , 31.10.2024

Jsou tyto „superpotraviny“ skutečně tak super, jak se o nich mluví, nebo jde jen o chytrý marketing?

Jak udělat z polévky vyvážené jídlo, které zasytí?

Ne hladu: Lucie Ščotková , 18.10.2024

Podzimní sychravé počasí přímo svádí k přípravě horké polévky jako hlavního jídla. Obzvláště ty husté a krémové jsou v chladném období nejoblíbenější.