S blížícími se Vánocemi jistě přemýšlíte nad tím, jak potěšit své ratolesti. Ať jsou děti ještě malé nebo už trošku starší, co takhle je obdarovat vlastnoručně vytvořeným adventním kalendářem?
Na internetu se rozhodně nachází nepřeberné množství návodů na výrobu adventního kalendáře. Nicméně z hlediska vedení dětí ke zdravějšímu životnímu stylu přinášíme tip na variantu, která nejenže láká chutí, ale je také nutričně vyváženější a pestrá. Čokoládový adventní kalendář sice není žádným prohřeškem, ale málokteré dítě dokáže odolat a nevyloupat všechny čokoládové kostičky z okének během jednoho dne.
Proč si tedy nevytvořit vyváženější variantu kalendáře doma? Budete mít pak lepší kontrolu nad tím, co a v jakém množství do každého balíčku vložíte. Navíc pokud se rozhodnete vytvořit či sestavit vlastnoručně i celý kalendář, budete si ho moci uschovat a využít opět v příštím roce.
Co můžeme dát do zdravého kalendáře?
Obsah každého balíčku záleží samozřejmě na vás, avšak doporučujeme vybírat co nejpestřejší varianty. Jistě dobře znáte preference svých dětí a neexistuje žádný důvod, proč by se v balíčku nemohla objevit také jejich oblíbená sladkost jako například čokoládová figurka nebo lízátko. Nicméně je důležité dbát na to, aby se celý kalendář neskládal pouze ze sladkostí a bonbonů.
Ovoce nebo oříšky?
Vynikající volbou pro obohacení kalendáře je ovoce. V časnějších okénkách může dítě najít i čerstvé ovoce, do pozdějších přihrádek raději zařaďte ovoce sušené nebo lyofilizované (sušené mrazem). Dále můžete do balíčku přihodit ořechy, které jsou dobrým zdrojem rostlinných tuků. Ideálně můžete jednotlivé druhy prostřídat, aby dítě jeden den našlo v přihrádce kešu a druhý den třeba para ořechy, čímž se v jídelníčku zvýší i pestrost. S ořechy buďte opatrní u menších dětí, jednak je to častý alergen a také hrozí riziko vdechnutí. Dále můžete přihodit nějakou oblíbenou dobrotu dítěte a máte hotovo.
Překvapení
Jednotlivé balíčky samozřejmě nemusí obsahovat pouze jídlo, dětem určitě udělá radost, když do balíčku přihodíte například hračku, kterou si už dlouho přejí nebo naopak něco praktického do školy či do školky. Můžou to být různé samolepky, razítka, poznávací kartičky, magnetky nebo třeba pexeso. Dětem ve školním věku se určitě budou hodit propisky, gumovací pera či fixy nebo pastelky.
Pro kreativní rodiče
Neměli bychom zapomínat na pitný režim ani v zimních měsících, proto by mohl být fajn nápad přihodit do balíčku například adventní čaj, doma vyrobený sirup nebo pečený čaj. Případně můžete do balíčku přihodit jenom suroviny, jednoduchý návod a čaj nebo domácí sirup si můžete s dětmi vyrobit společně. A pokud máte hodně aktivní děti, které chvíli neposedí, můžete si obsah adventního kalendáře trochu zpestřit a přihodit dovnitř pár úkolů či výzev. A pokud jste kreativní a máte bujnou fantazií, můžete dítěti připravit celou hru, například putování za pokladem třeba v tématice oblíbené vánoční pohádky.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že vánoční období by mělo být především období klidu a pohody, takže pokud nestíháte vyrobit vlastní adventní kalendář s celou tematickou hrou i pokladem nakonec, určitě se tím nijak netrapte.
Pokud dítěti koupíte čokoládový kalendář ze supermarketu, rozhodně to z Vás nedělá špatné rodiče. Předpokládáme, že se jídelníček dítěte neskládá jen a pouze z čokolády, takže nemějte obavy, jedna čokoládová kostička za den dítěti (a ani dospělému) neublíží. Snažte se alespoň v dítěti pěstovat trpělivost a vysvětlete mu, že je vhodné si čokoládky skutečně vyloupnout postupně a ne všechny v jeden den.
Líbil se Vám tento článek?
Sdílejte ho s přáteli
Podobné články
Brusinkový spritz: Vánoční kouzlo v každé sklence
Petra Jehne
,
21.11.2024
Hledáte recept na originální vánoční drink, který rozzáří sváteční chvíle? Zátiší catering pod vedením Marcela Jinocha přichází s dokonalou kombinací brusinkového sirupu a Prosecca. Připravte si doma svůj vlastní brusinkový spritz, který můžete také darovat jako jedlý dárek!