alt-desktop

Co patří do kompostu? Můžou tam šlupky od pomeranče?

25.06.2024

Doba čtení: 10 min

Každý český občan vyprodukuje ročně zhruba 100 kilogramů bioodpadu. A má-li k tomu domácnost se zahradou, jedná se už o solidní množství materiálu, kterým je velká škoda plýtvat.

Zejména, pokud si libujete v kvalitních potravinách, které si díky kompostování můžete pěstovat přímo pod okny. Kompostování je skvělý způsob, jak přeměnit organický odpad na cenný zdroj pro vaši zahradu a zdravé suroviny, které jsou základem každé kuchyně. Tento proces nejen snižuje množství odpadu, který končí na skládkách, ale také obohacuje půdu o důležité živiny, zlepšuje její strukturu a zadržuje vodu.

Kompostování pomáhá snižovat emise skleníkových plynů, které by vznikaly při rozkladu odpadu na skládkách, a podporuje udržitelný koloběh živin v přírodě. Pojďme se podívat na jeho výhody, základy kompostování a odpovědět si na nejpalčivější otázky všech, kteří se do kompostování pustí!


Výhody kompostování


O výhodách toho již padlo mnoho, ale pojďme se na ně podívat pěkně postupně. Kompostování je totiž často přehlížený přírodní proces, který je plný výhod jak pro půdu, tak pro ty, kteří si s ním dají tu práci.

Zlepšuje kvalitu půdy:
Kompost dodává půdě organickou hmotu, která zlepšuje její strukturu a schopnost zadržovat vodu. To oceníte zejména v horkých týdnech, kdy sucho přináší zvýšenou potřebu závlahy a péče o zahradu.

Snižuje odpad:
Kompostováním se snižuje množství odpadu, který musí být odvezen na skládky, což šetří místo a snižuje náklady na odpadové hospodářství. A s tím souvisí i eliminace zápachu ze tlení odpadů v útrobách koše.

Podporuje zdraví rostlin:
Kompost poskytuje rostlinám důležité živiny, což podporuje jejich růst a odolnost vůči chorobám. Omezíte tak i spotřebu minerálních hnojiv, které zejména v posledních letech tvoří významnou zátěž pro Vaši peněženku.

Redukuje emise:
Kompostování snižuje emise metanu, který se uvolňuje při rozkladu organického odpadu na skládkách. Významně tak pomáháte i šetřit životní prostředí.

Kompost je klíčem k produkci zdravých rostlin:
Omezuje také nutnost nákupu substrátů k pěstování. Navíc můžete perfektně kontrolovat celý cyklus bioodpadu.


Co patří a nepatří do zahradního kompostu?


Klíčem pro zdravé kompostování je správná skladba mezi dusíkatými a uhlíkatými složkami. Nebojte, nebudeme zabíhat do detailů a dost Vám to ulehčíme. Tyto materiály se dají totiž rozdělit tak trošku i podle barev. Obecně se mluví o zelené a hnědé a poměrem mezi nimi.


Co tedy do kompostu patří?

Zelený materiál: Ovocné a zeleninové slupky, tráva, čerstvé listí, kávová sedlina, čajové sáčky.

Hnědý materiál: Suché listí, větvičky, papír, karton, sláma, piliny.

Ostatní: Vaječné skořápky, rostlinné zbytky, rozdrbané kousky bavlny.


A co do něj určitě nedávat?

Maso a ryby: Tyto materiály přitahují škůdce a mohou způsobit zápach.

Mléčné výrobky: Stejně jako maso, mohou lákat škůdce a způsobit nepříjemný zápach.

Oleje a tuky: Ty se obtížně rozkládají a mohou zablokovat přístup vzduchu.

Nemocné rostliny a plevel: Ty mohou šířit choroby nebo nežádoucí semena do kompostu. Můžete si s nimi ale poradit tak, že je necháte ve vodní lázni na slunci zkvasit a zbavíte je tak klíčivosti.

Chemicky ošetřené materiály: Například chemicky ošetřené dřevo nebo listí.
 


A tady se dostáváme i k otázce z nadpisu - patří do kompostu pomeranče a jiné slupky citrusů? Odpověď je - ANO, pokud jsou z ekologických farem, NE, pokud jsou ošetřeny chemicky. 


Do domácího kompostu byste si tak i v rámci slupek z jiného ovoce ošetřovaného chemicky dostávali zbytečné chemikálie a látky, které do půdy nepatří. V tomto případě tak doporučujeme zvolit koš na směsný odpad a zvážit, je-li ve Vašich silách volit ekologické varianty ovoce a zeleniny.
 


Jak otestovat kvalitu kompostu


Pro správné kompostování ještě připomínáme, že je potřeba jej často provzdušňovat například prokopáváním nebo promícháváním zahradnickým nářadím a také zajišťovat přiměřenou vlhkost. Jak zjistit, že je přiměřená? Kompost by neměl zapáchat (to by znamenalo, že je příliš mokrý) a neměl by být ani suchý. S mokrým kompostem si poradíte častým prokopáváním a provzdušňováním, předsušením trávy než ji do něj vsypete nebo doplněním štěpky či jiných uhlíkatých (hnědých) složek. Naopak mokrý kompost doporučujeme nechat otevřený a využít třeba letních dešťů k jeho dovlhčení.

A na konci, když už budeme sklízet plody naší práce přichází otázka testování toho, jestli je kompost připraven k použití. První krok je kontrola vizuální. Kompost by měl být tmavě hnědý až černý, sypký a měl by vonět jako zemina.


Jednoduchý test se semínky řeřichy, jak zjistit, zda je kompost zralý a použitelný
 

Příprava: Naplňte malou nádobu kompostem a jinou nádobu komerčním pěstebním substrátem jako kontrolu.

Setí: Vysévejte semínka řeřichy do obou nádob a pravidelně je zalévejte.

Pozorování: Sledujte klíčení a růst rostlin. Pokud semínka v kompostu klíčí a rostou stejně dobře nebo lépe než v kontrolním substrátu, je váš kompost zralý a připravený k použití.
 


Zralý kompost je skvělým přírodním hnojivem, které může výrazně zlepšit zdraví a úrodnost vaší zahrady. Kompostování je snadný a efektivní způsob, jak přispět k ochraně životního prostředí a zároveň získat hodnotný materiál pro pěstování rostlin. I proto kompostování a jiné cesty nakládání s odpady podporujeme i v Zátiší Group. V našich restauracích bioodpad třídíme a odvážíme na bioplynovou stanici, protože obsahuje i složky živočišného původu. Dále se z něj tak stane zelená energie a do budoucna se u nás a v našich projektech potkáte i s dalšími projekty zaměřenými zejména na snižování bioodpadů.
 

 

Podobné články

Jak na udržitelný catering na konferenci: Inspirace od Holek z Marketingu

Soňa Klepek Jonášová , 16.07.2024

Na konferenci #HolkyzMarketingu jsme v Zátiší přistoupili k tvorbě menu s cílem maximalizovat jeho originalitu, ale i udržitelnost.

Začali jsme měřit svou uhlíkovou stopu: U zaměstnanců je klíčová doprava

Soňa Klepek Jonášová , 30.05.2024

Změřit si svoji uhlíkovou stopu je prvním krokem k rozhodnutí, kterým směrem v rámci strategie k vyšší míře udržitelnosti udělat první kroky.

Měření uhlíkové stopy v praxi Zátiší Group

Soňa Klepek Jonášová , 20.05.2024

Udržitelnost a ekologická stopa jsou dnes na jazyku téměř každého, kdo se zajímá o budoucnost naší planety. A jak ukazuje podcast s lídry Zátiší Group, tato témata jsou nyní prioritou i ve světě restaurací a cateringových služeb.