alt-desktop

Doba čtení: 10 min

Jak se správně chovat v restauraci vysvětluje expert na etiketu Libor Neuwirth.

Nejčastěji lidé drží špatně příbor a sklenici na víno. Vídám také, že si muž sedá ke stolu jako první nebo má pohodlnější místo. Říká odborník na etiketu Libor Neuwirth.


Obrázek z galerie

Vybrané vychování ve společnosti učí ve firmách i jednotlivce, o správném stolování a chování v restauraci školil finalistky Miss ČR. Jednou za čas pořádá kurzy stolování. V restauraci vybere tří nebo čtyřchodové menu a ukazuje správné chování u stolu. Klientům rovnou poskytuje zpětnou vazbu a navrhuje zlepšení. Zeptali jsme se ho proto, jak se v restauraci chovat správně a zároveň přirozeně tak, aby si návštěvu užili všichni hosté.


Jak do restaurace správně vejít?


Dříve vcházel muž jako první, což bylo dáno historicky, kdy hospody nebývaly bezpečným prostředím a muž vešel a zkontroloval situaci. Dnes už toto pravidlo dodržujeme spíše ze symbolického důvodu. Pokud se dveře otevírají ven, pak je muž otevře, pustí ženu a ona vchází jako první. Pohodlí je důležitější než pořadí.
 


Jak najít vhodný stůl?


V lepších restauracích bývá za vchodem pultík s hosteskou, která vás uvítá. Muž řekne jméno na rezervaci nebo požádá o stůl. Za hosteskou, která vás ke stolu uvede, jde nejprve žena a za ní muž. Pokud si místo hledáte sami, pak jde první muž, aby našel vhodný stůl, a za ním žena.


Kde sedí žena?


Podle etikety se žena usadí na pohodlnější místo, ideálně tak, aby měla výhled do místnosti a za zády zeď, případně výhled na vstupní dveře nebo okno. Pokud tato možnost není, muž vybere jiné vhodné místo a zeptá se ženy, zdali jí vyhovuje. Muž ženě odsune židli pomůže jí z kabátu, pokud ho už neodebrala recepční u vstupu. Žena se posadí na první třetinu židle a muž ji lehce přistrčí i s židlí ke stolu. Proto by měly být v restauracích židle lehké.
 


 

Kam patří kabelka?


Tím, že žena sedí na první třetině židle, vejde se za ní malá kabelka. Pokud by to nebylo možné, třeba protože sedíte na terase nebo máte za sebou volný prostor a hrozila by třeba krádež kabelky nebo by se žena necítila komfortně, dá si kabelku na klín a zakryje ji látkovým ubrouskem. Z toho vyplývá, že do restaurace si žena bere kabelku malé velikosti, akorát na nezbytné drobnosti. Má-li velkou kabelku, může ji v krajním případě položit na židli vedle sebe, pokud se nejedná o významnou pracovní schůzku či večeři. Ve vybraných restauracích přinese obsluha speciální stoličku na kabelku nebo háček na stůl, na který ji lze zavěsit. Nikdy si kabelku nepokládá na zem.
 Jak používat látkový ubrousek?


Žena vždy přeloží ubrousek na polovinu a dá si ho do klína tak, aby oba volné konce směřovaly k ní. Může si tak do vnitřní strany ubrousku otřít ústa a zároveň to nebude zvenku vidět. U muže existují dva směry etikety skládání ubrousku. Jeden doporučuje přeložení na polovinu, druhý umožňuje ponechat ho rozložený. Otírání úst probíhá stejným způsobem. Ústa si otřete vždy před tím, než se chcete napít ze sklenice, aby na ní nezůstávaly otisky vašich mastných rtů, a než chcete hovořit, aby se ostatní nemuseli dívat na případné drobečky, zbytky omáčky apod. v koutcích úst či ve vousech.
 
 Co dělat v případě, kdy ubrousek spadne na zem?


Cokoliv spadne ze stolu, řeší obsluha. V lepších restauracích dává obsluha pozor na dění u stolu a pokud se cokoliv stane, přijde co nejdříve a vyřeší to. Přinese spadlý ubrousek či příbor, utře rozlité víno, doplní pečivo… Pokud si toho obsluha nevšimne, navažte s ní oční kontakt a tím ji přivolejte. Diskrétně ji požádejte o nový. V případě, že nikdo nereaguje, nedělejte nic, pokračujte v jídle a hovoru a bohužel si nebudete otírat ústa. Rozhodně nic ze země nesbírejte.
 


Jak jíst správně pečivo?


Ze společného košíku si vezměte jeden kousek a položte si ho na talířek po levé ruce. Nad talířkem odlamujte z pečiva kousky o velikosti sousta. Ty si případně namažte svým nožem na pečivo, které je na malém talířku, a pak ho snězte. Pokud jste dostali křupavou bagetu, nestyďte se za drobky. Ty jsou přirozené a známkou její kvality.
 Jak správně držet příbor?


To je největší nešvar, kterého si v restauracích všímám. Základem je pořadí. Příbory odebírejte od kraje k talíř tak, jak jsou prostřené. Leváci si mohou vyměnit strany, ale až když dostanou jídlo. Na stole nic nepřeskládáváte. Praváci drží vidličku v levé ruce a nůž v pravé, střenka je vždy schovaná v dlani. Hroty vidličky směřují po celou dobu dolu. Pokud jíte něco, co nelze napíchnout, vidličku protočte v dlani tak, že směřuje rovnoběžně k ústům. Tak se jí třeba rýže, případně hrášek. U hrášku by však měl myslet už kuchař na to, aby ho bylo možné zmáčknout a lehce nahrnout na vidličku či napíchnout a neskákal po talíři. Nůž držíte z boku palcem a lehce zespodu z boku prostředníčkem. Ukazováček je opřený o hranu a jemně jím na nůž tlačíte a tím krájíte. Správné držení příboru však umožňuje i jeho vhodný tvar. Vidlička nebo nůž nemohou být moc dlouhé, aby bylo možné střenku schovat do dlaně. Proto by měly být na konci oblé, aby do ní padly a držely se pohodlně. Příbor se nedrží jako tužka ani jako psací pero.
 


Jak správně držet sklenici na víno?


Vinná sklenice se vždy drží za stopku. Kde přesně však záleží na typu vína, případně tvaru sklenice vyplývající z typu vína a teploty jeho podávání. Sklenici s červeným vínem uchopte co nejvýš na stopce. Červené víno se servíruje do větších kulatějších sklenic při vyšší teplotě, nevadí, že ho rukou lehce ohříváte. Sklenice s bílým vínem se drží uprostřed stopky a vyšší sklenice s šumivým vínem co nejníže, aby si uchovalo chladnější teplotu podávání co nejdéle.
 Co když rozliji víno?


Chovejte se, jako by se nic nestalo. Neupozorňujte na svoji chybu. Pokud se víno rozlilo po celém stole a stéká, pozorná obsluha ho hbitě utře. V některých podnicích vám politý ubrus vymění mezi hlavním chodem a dezertem, ale nebývá to zvykem. Pokud víno rozlije obsluha, omluví se a podle míry znečištění stolu vám může nabídnout výměnu ubrusu, případně stolu. Pokud je to však pár kapek, upřímná omluva by měla být dostatečná.


Jak přivolat obsluhu?


Navažte s obsluhou oční kontakt, lehce pokývněte hlavou a vyčkejte, než přijde. Rozhodně na ni nemávejte, neluskejte prsty ani nevolejte. Pokud obsluha dlouho nejde, oslovte číšníka či servírku, která prochází kolem, i když se nestará přímo o vás.


Jak zaplatit ohleduplně k ostatním hostům u stolu?


Decentně přivolejte obsluhu a tiše jí sdělte, že si přejete zaplatit. Pokud nikdo dlouho nejde, oslovte procházející servírku či číšníka a řekněte: „Můžu prosím zaplatit.“ V případě, že už čekáte neúměrně dlouho a nedaří se vám výše uvedenými způsoby nikoho přivolat, zvedněte se a dojděte zaplatit na bar. Na rande nebo při obchodní schůzce se domluvte na placení mimo stůl. Vyhnete se tak nepříjemnostem u stolu v případě nesrovnalostí na účtu a hosté se nedozví celkovou částku.
Pokud jste spokojeni s obsluhou, dejte jí spropitné. V Čechách je zvykem nechávat dýško okolo 10 % z celkové útraty.
V restauraci by měl vždy platit muž. Na rande se pár může domluvit, že žena koupí třeba lístky do divadla nebo na výstavu a muž zaplatí večeři. Při obchodním jednání platí ten, kdo zve. Pokud je to žena, může svůj požadavek na placení sdělit předem obsluze nebo pak požádat o účet.


Co když mi jídlo nechutná?


To se může stát. Pokud je jídlo připravené správně a jen neodpovídá vaší představě, je to váš problém. Proto je dobré při objednávání s obsluhou probrat podobu a úpravu pokrmu. Pokud pokrm vykazuje vady, například maso je syrové, brambory nedovařené apod., okamžitě po zjištění diskrétně přivolejte obsluhu a tiše jí sdělte svou reklamaci. Měla by se omluvit a nabídnout řešení. I když to je nepříjemné, není nutné se hlasitě rozčilovat a kazit ostatním u stolu jejich zážitek. Ve všech situacích je lepší se chovat hezky a s respektem.
 


Co dělat se soustem, které mi spadne do klína?


Nenápadně ho zabalte do papírového ubrousku, který bývá na stole, a ponechte si ho v klíně. Až dojíte, položte ho na talíř. Pokud spadne na zem, nijak si ho nevšímejte.


Jak jíst esteticky mušle a krevety?


Mušle se srkají. Abyste ale do úst vysrkli celý obsah, je třeba nejprve oddělit celou mušli od skořápky. Krevety vcelku loupejte od hlavy. Lze ji jemně odtrhnout, pak krevetu otočte hřbetem dolů a prsty svlékněte nožičky i s krunýřem. Krevety lze loupat i pomocí nože a vidličky, ale chce to trochu cviku. V obou případech by vám měla obsluha přinést i misku s vodou a citronovou šťávou či plátky citronu, ve které si umyjete ruce. Pak si je osušíte do ubrousku. Pokud máte krevetu jen s ocáskem, odkrojíte ho nožem.


Lze jíst kultivovaně špagety?


Samozřejmě. Špagety se nikdy nekrájí, vždy se namotávají na vidličku. Osobně mi připadá složité jíst špagety pomocí vidličky a lžíce, ale není to proti bontonu. Jedním nebo dvěma hroty vidličky oddělte zkraje jednu až dvě špagety a natočte je na vidličku v prohlubni talíře. Namotané špagety na vidličce doneste do úst. Důležité je nemít na vidličce hodně špaget, což nelze strčit do úst nebo pak rozkousat a spolknout.
 


Nejdůležitější je vzájemný respekt. Jsme lidé a každý občas udělá chybu. Pokud se upřímně omluvíme a napravíme ji, mělo by to být vyřešené.
 


Obrázek z galerie

Podobné články

Nejkrásnější výhledy na Karlův most aneb turistou ve vlastním městě

Kateřina Hýlová , 22.06.2024

Pojďme si přiznat, že se příliš turistickým místům spíše vyhýbáme, než abychom se proplétali davy. Není nad to se ale někdy zastavit a stát se turistou ve vlastním městě, zvednout hlavu a připomenout si, jak krásná Praha umí být.

Existují zdravé a nezdravé potraviny?

Ne hladu: Magdaléna Kekrtová , 18.03.2024

Na sociálních sítích nebo v nejrůznějších časopisech se můžeme často setkat s označením „zdravé“ a „nezdravé“ potraviny. Je ale správné nebo dokonce nutné do těchto škatulek potraviny rozřazovat? Z našeho pohledu určitě ne.

Od diety k dědictví: Co maminky, věčné dietářky, předávají svým dcerám?

Ne hladu: Lucie Ščotková , 18.03.2024

Mnozí z nás si asi vzpomenou, jak maminky komentovaly jídlo nebo svoji postavu - ať už odmítáním dortu se slovy „To bych neměla“ nebo stížnostmi na váhu při telefonátech s kamarádkou.