alt-desktop

Jak jíst jednoduše a vyváženě v šestinedělí

30.01.2024

Doba čtení: 4 min

Období šestinedělí je pro novopečenou maminku náročným obdobím plným fyzických a emočních změn. Je proto důležité, abyste v rámci péče o miminko nezapomínaly ani samy na sebe.

V raném období po porodu se vaše tělo po porodu ještě zotavuje, zároveň už se tvoří mateřské mléko. Všechny tyto procesy jsou samy o sobě energeticky náročné, a když se přidá i stres z nové zodpovědnosti a nevyspání, tak je důležité adekvátně doplnit množství energie. V průběhu šestinedělí určitě žádnou speciální dietu za účelem hubnutí nedržte. Základem jídelníčku by měla být pestrá a vyvážená strava, která zahrnuje naopak i lehké navýšení příjmu energie zhruba o 500 kcal, což je menší svačina v podobě kusu pečiva s máslem a pár plátky šunky nebo sýru.


Nabízí se tedy otázka, jaké jídlo je po porodu nejlepší?


Do poporodního jídelníčku se hodí všechny potraviny! Jídla nemusí být vůbec složitá, a pokud jsou správně vyvážená, vůbec nevadí, když si je připravíte dopředu a následně máte dva nebo tři dny stejný oběd. Dbejte na to, abyste na talíři měla zastoupené všechny 3 základní makroživiny – sacharidy, bílkoviny a tuky. Zdroj sacharidů mohou představovat brambory, batáty, těstoviny, rýže, kuskus, bulgur, kroupy, pečivo, vločky, tortilla nebo bramborové noky. Z bílkovin to může být maso, šunka, ryby nebo mořské plody, vejce, tvaroh a jogurt, tvrdý sýr, tofu, sójové maso, tempeh nebo luštěniny. Zdrojem tuků může být rostlinný olej, na kterém například upravíte maso; máslo, pomazánkové máslo, pesto, tučnější sýry (např. feta, balkánský sýr, riccota, parmazán, krémové sýry), avokádo, ořechy (vč. ořechových másel) a semínka nebo třeba hořká čokoláda.


Pokud byste stále měla hlad nebo vás trápily chutě na sladké, nebojte se zařadit o jednu větší svačinu navíc nebo přidat na množství příloh a bílkovin v hlavních jídlech.


Kromě dostatečného příjmu energie je nutné klást důraz i na adekvátní příjem vitamínů a minerálních látek. Pokud nejsou dostatečně přijímány ze stravy, začne je organizmus ženy brát z vlastních zásob, které se časem vyčerpají. Například pokud se u vašeho dítěte projeví alergie na bílkovinu kravského mléka a vy budete nucená ze své stravy vyřadit veškeré mléčné výrobky, které jsou významným zdrojem vápníku, a o který budete z důvodu restrikce ochuzena, je žádoucí, abyste vápník dostatečně doplňovala z jiných zdrojů nebo cestou suplementace.

Nesnažte se z jídelníčku preventivně vyřazovat jakékoliv potraviny, pokud u vašeho dítěte nepozorujete žádné problémy. Zbytečně byste si omezovala výběr potravin a je to právě váš pestrý a energeticky dostatečný jídelníček, který má přímý vliv na kvalitu mateřského mléka.


Štěstí přeje připraveným

Příprava a plánování jídla dopředu může znamenat v šestinedělí neocenitelnou pomoc. Život a zvykání si na nový režim s novorozeným miminkem může být nepředvídatelný a vyčerpávající sám o sobě. Když budete vědět, že máte v ledničce nebo mrazáku připravené jídlo, které stačí jen ohřát nebo rozmrazit, odpadne vám stres z přípravy a vymýšlení jídla.


V období před porodem je fajn, když při přípravě jídla (ideálně vašich oblíbených receptů) zdvojnásobíte nebo ztrojnásobíte množství porcí a přebytky zamrazíte, ideálně už rozdělené na jednotlivé porce a označíte štítkem, kdy bylo jídlo zamrazeno, abyste měla přehled. Následně jen stačí už připravenou porci vzít, rozmrazit a ohřát. Zamrazit se dají různé omáčky (i s mletým masem), na různé způsoby zapečené těstoviny, nákypy nebo polévky. Fantazii se meze nekladou.


Pokud máte tu možnost, určitě se nebojte požádat o pomoc s přípravou jídla. Až se vás budou vaše maminky a tatínkové, sourozenci, prarodiče nebo kamarádi ptát, jak by vám mohli pomoci, požádejte je,  aby vám uvařili oběd nebo večeři. A ideálně větší množství, abyste se jídlo dalo dát do lednice nebo zamrazit na pozdější konzumaci pro strýčka příhodu.


Hydratujte. Hydratujte. Hydratujte.

Hydratace je důležitá pro každého, ale zejména pro novopečené maminky. Dostatečný pitný režim je nezbytný pro regulaci krevního oběhu, podporu trávení, tvorbu mateřského mléka a mnoho dalšího.
V období kojení byste měla ideálně vypít okolo 2-3 litrů tekutin.

Mezi ideální tekutiny považujeme pitnou vodu (tu si můžete zpestřit okurkou s mátou, rozmarýn s citronem nebo jahodu s bazalkou nebo pár kousky ovoce), minerální vody se slabou mineralizací, neslazené čaje. U bylinkových čajů si dejte pozor na vhodný výběr a pozorně čtěte složení a doporučení na obalu, aby směs neobsahovala aktivní látky, které by se z bylin mohly dostat do mateřského mléka a ovlivnit tak miminko.


Co si z toho odnést?


Příprava poporodních jídel, která jsou výživná a pomáhají při hojení a kojení, nemusí být složitá ani náročná. Zaměřte na jednoduchá jídla, aby v nich byly vždy zastoupeny sacharidu, bílkoviny a tuky. Pokud máte možnost, snažte se si k jídlu sednout, kdykoli je to možné, a záměrně se soustředit se na to, co konzumujete. Může se zdát, že se to snadněji řekne, než udělá, ale důležitá je snaha a nevadí,  když se tak neděje při každém jídle. Může to znamenat, že se budete při jídle střídat, zatímco váš partner nebo kdokoliv z vašeho okolí bude držet dítě, vy budete mít šanci najíst se ve větším klidu nebo si vypít čaj ještě teplý.
 

Podobné články

Pracovní snídaně chutně a vyváženě

Ne Hladu , 14.02.2024

Tři nutriční terapeutky Ne hladu se vydaly do čtyřech kancelářských budov, kde Fresh & Tasty poskytuje snídaně a otestovaly pro vás ty nejvyváženější volby.

Proč nedržet diety, aneb jak na hubnutí zdravě a udržitelně

Ne hladu: Magdaléna Kekrtová , 03.01.2024

S novým rokem jsou spojena každoroční novoroční předsevzetí a možná i vy jste si dali za cíl zdravě jíst, pravidelně cvičit anebo konečně zhubnout. Leden se jednoduše zdá být takovou pomyslnou startovní čárou, kdy jsme motivovaní pro sebe něco dobrého udělat.

Vegetariánské recepty

Ne hladu: Veronika Pourová , 27.12.2023

Vyzkoušejte tato bezmasá jídla - veganské špagety s rajčatovou omáčkou, fazolový burger se seitanem, čočkový salát s cottage