alt-desktop

Pracovní snídaně chutně a vyváženě

14.02.2024

Doba čtení: 8 min

Tři nutriční terapeutky Ne hladu se vydaly do čtyřech kancelářských budov, kde Fresh & Tasty poskytuje snídaně a otestovaly pro vás ty nejvyváženější volby.

V rychlém světě ranních schůzek a pracovního shonu se totiž může zdát pracovní snídaně formou bufetu nebo švédských stolů jako neřešitelná překážka, která na první pohled nezapadá do vyváženého stravování.

Říkáte si, jak si uprostřed lákavých croissantů, koláčků, muffinů, párečků nebo slaniny vybrat takovou snídani, která vám dodá energii, a zároveň vás zbytečně nezatíží? Nezoufejte! Sestavení vyvážené snídaně v bufetu vůbec nemusí náročný úkol.
 


Máme pro vás průvodce sestavením vyváženého talíře.

Stačí se držet jednoduchého pravidla a talíř si rozdělit na pomyslné třetiny, kde by měla třetina představovat komplexní sacharidy (pečivo, vločky, kaše, sypané müsli atd.), třetinu méně tučné bílkoviny (libová šunka, méně tučné sýry, jogurt, vejce, apod.), zelenina a/nebo ovoce a menší množství tuku (máslo, slanina, žervé, avokádo, ořechy nebo ořechová másla, semínka, apod.). Pokud si dáte např. míchaná vejce nebo obložené pečivo, počítejte s tím, že tuk byl použitý při přípravě a není potřeba ho doplňovat extra. Nezapomeňte ani na dostatečné množství tekutin. Spíše po džusu nebo freshi sáhněte po čaji nebo kávě se sklenicí vody. Džus sice obsahuje pouze přírodní cukr, jeho množství je však i tak srovnatelné s množstvím ve sladké limonádě.
 


Obrázek z galerie

Inspirovat se můžete názornou ukázkou ze snídaňového bufetu v Aspira Café.
Semínkový chléb slouží jako zdroj komplexních sacharidů, šunka, sýr a vejce zastupují bílkoviny, doplněno je ovoce i zelenina a nechybí neslazený čaj.
 Pokud občas zavítáte na snídani do kavárny nebo kantýny, kde je pevně dané menu, může se zdát složitější vybrat si jídlo tak, aby bylo vyvážené. Konkrétní pevně daná nabídka sice nemusí obsahovat mnoho vyvážených pokrmů, většinou si ale lze vybrat alespoň tak, aby vás snídaně dostatečně zasytila a v základu obsahovala vše, co v rámci vyvážného pokrmu potřebujete. Nabídka kantýny Hadovka office park nabízí míchaná vejce, sázená vejce, omeletu, párky a palačinky s nutelou.

Hlavní živinou s největší sytící schopností jsou bílkoviny, proto by ve snídani neměly chybět. To třeba nesplňují nabízené palačinky. Párky mohou být slanější a tučnější, nabízí se tedy vejce. Pokud lze přidat šunku, sýr nebo slaninu, doporučuji šunku, která z vybraných možností přinese nejnižší množství tuku. Určitě nezapomeňte ani na zdroj sacharidů v podobě pečiva. Pomůže k ještě lepší sytivosti a předchází chutím na sladké.
 Vyvážená snídaně může být i v podobě baleného sendviče nebo tortilly. Například s libovým zdrojem bílkovin v podobě kuřecího masa. Pokud jste již snídali, ale plánujete si na schůzce ještě dát něco malého k svačině a nebo si chcete s sebou do kanceláře odnést jídlo na později, skvělou svačinkou mohou být ječné kroupy s jogurtem a ovocem. Sáhnout můžete i po proteinovém drinku, který je v některých kantýnách k zakoupení.

Z balených pokrmů stojí za zmínku ještě například divoká rýže s tuňákem a zeleninou. Ta je plná vlákniny, tuňák dodá bílkoviny a tuky zase získáme z oleje v salátu. Mohla by se sice zdát vhodnější jako oběd, ale vzhledem k tomu, že jde spíše o menší porci, by bylo potřeba ji ještě doplnit třeba obloženým pečivem. Za to na snídani nebo svačinu se hodí perfektně!

 Pultová snídaně, jako nabízí například City Canteen, často obsahuje různá lákadla v podobě párečků a slaniny. Míchaná vajíčka jako zdroj bílkovin ale obsahují i dostatek tuku, proto je vhodnější je doplnit už jen porcí zeleniny a pečivem. Pokud je na výběr z více druhů pečiva, to tmavší bude pravděpodobně obsahovat více zdraví prospěšné vlákniny. Balená bageta se sýrem, zeleninou a vejcem může být skvělou snídaní s sebou do ruky a nebo svačinou na později.
 Za zmínku stojí i sladké snídaně.

Jejich nedostatkem v kantýnách a kavárnách bývá většinou to, že neobsahují zdroj bílkovin, a proto má po nich člověk rychleji hlad. Pokud na menu najdete sladkou snídani, která obsahuje třeba tvaroh, zasytí vás určitě výrazně víc. V nabídce Vision café je ovesná kaše s chia semínky a lyofilizovaným ovocem.
Lyofilizace je sušení mrazem, které zachová skvělou chuť ovoce a navíc také větší množství vitamínů, než běžné sušení. Chia semínka jsou fajn zdrojem vlákniny a omega 3 mastných kyselin. Kaše je vařená v mléce, což určité množství bílkovin přidá, ne ale úplně vysoké. Na požádaní je možné dostat kaši méně doslazenou. Chuťově perfektní snídaně, která může dostatečně zasytit díky vyššímu množství vlákniny. Pokud by vás však samotná kaše nezasytila, vyřešilo by to třeba přidání kefíru nebo jogurtu.  Variantou je také podělit se s někým o snídaně napůl. Jedna porce může být slaná snídaně s vejci, druhá jako sladká tečka v podobě kaše. 


Obrázek z galerie

Vision café nabízí také tortilly s vejci, což je méně obvyklá nabídka, která potěší zejména ty, kteří mají rádi vejce, ale už je nudí pořád stejná kombinace míchaných vajec s pečivem. Celé jídlo je doplněno zeleninovým salátkem, takže doplníte vlákninu i vitamíny.
 


Obrázek z galerie

Vejce Benedikt

A určitě budou všechny z vás zajímat, jak si stojí oblíbená vejce Benedikt s holandskou omáčkou. Bohužel však milovníky holandské omáčky musíme trochu zklamat, protože jde o jídlo, které bychom měli zařadit spíše výjimečně, a to pro jeho vysoký obsah tuku. Stačí se podívat na recept na holandskou omáčku – ke 150 g másla se přidají už jen 2 žloutky, citrón, troška vody, sůl a pepř. Jde tedy téměř o čistý tuk, a když se podíváme na množství, v kterém se většinou omáčka k vejcím podává, jistě nám dojde, že toto jídlo obsahuje tuku skutečně dost. Samozřejmě, že když to není příliš často, můžeme si dát k jídlu takřka cokoliv, aniž by to mělo negativní vliv na naše zdraví, je však důležité být si vědomi toho, která jídla bychom nemuseli jíst na denní bázi, zvlášť pokud máme sedavé zaměstnání nebo bojujeme s nadváhou.
 


Obrázek z galerie

Již zmíněná City Canteen nabízí také obložené chleby. Na snídani by byl pro většinu lidí jeden takový chléb málo, takže je buď můžeme doplnit ještě třeba menší porcí vajec a nebo se hodí na svačinu. Mnoho lidí (včetně mě) si neumí představit vyrazit ráno z domu úplně nalačno, a tak i když nás čeká domluvená snídaně v práci, můžeme si ráno něco malého dát a na schůzce už se jen trochu dojíst


Obrázek z galerie

Tipy, kam zajít na snídani

Kam na snídani v Praze?

Ať už patříte mezi ranní ptáčata, nebo preferujete pozdější vstávání, určitě oceníte snídani, kterou za vás připraví někdo jiný.

Tipy, kam zajít na snídani

Podobné články

Oslavte Den dětí zdravým mlsáním. Zkuste náš recept na domácí zmrzliny

Ne hladu: Jolana Zemanová , 25.05.2024

Děti zmrzliny a nanuky milují, a co teprve když si je můžete spolu s nimi připravit doma! Nejenže je to zábava, ale také máte kontrolu nad složením a množstvím cukru. Vsaďte na zdravé mlsání a překvapte své ratolesti domácími nanuky plnými vitamínů.

Kam na pracovní oběd v centru Prahy

Kateřina Hýlová , 23.05.2024

Business lunch je specifická disciplína. Je to příležitost setkat se s obchodním partnerem nebo klientem v příjemném a klidném prostředí, ideálně při několika chodech a možná i se skleničkou dobrého vína.

Recept na chřestovou polévku

Ne hladu: Andrea Pospíšil Jakešová , 14.05.2024

Hledáte zdravý a chutný recept na polévku? Nutriční terapeutka Andrea z Ne hladu pro vás připravila jednoduchý a výživný recept na polévku ze zeleného chřestu. Tento pokrm je ideální pro jarní dny a skvěle poslouží jako lehký oběd či večeře.