alt-desktop

Měření uhlíkové stopy v praxi Zátiší Group

20.05.2024

Doba čtení: 8 min

Udržitelnost a ekologická stopa jsou dnes na jazyku téměř každého, kdo se zajímá o budoucnost naší planety. A jak ukazuje podcast s lídry Zátiší Group, tato témata jsou nyní prioritou i ve světě restaurací a cateringových služeb.


Pustit podcast

Poslechněte si celý celý rozhovor o měření CO2 stopy v Zátiší Group

Chcete se dozvědět více o tom, jak Zátiší Group měří svou uhlíkovou stopu? Připojte se k nám a poslechněte si inspirující diskusi plnou zkušeností praktických rad přímo od těch, kdo stojí za těmito iniciativami.

Pustit podcast

Začínáme s uhlíkovou stopou


Jedním z klíčových kroků, kterým Zátiší Group prochází, je měření své uhlíkové stopy – to, jaký dopad mají jejich činnosti na životní prostředí, zejména v emisích CO2. Honza Šmelhaus, managing director Zátiší Group, zdůraznil, že tento úkol byl všechno, jen ne jednoduchý. Přesto bylo rozhodnutí podrobit se tomuto zkoumání jednoznačné: „Chceme vědět, kde stojíme a jak se můžeme zlepšit.“FOTO: Soňa Klepek Jonášová - zakladatelka INCIEN, expertka pro komunitu udržitelnosti v Red Button EDU, Jan Šmelhaus - Managing Director Zátiší Group a Dan Heuer - spoluzakladatel Impact Metrics


První výzva - sběr dat

 


V procesu byl prvním velkým překvapením sběr dat. „Mysleli jsme si, že data máme, ale opravdu to tak nebylo,“ přiznává Honza. Všechno, od faktur po detaily o odpadech, muselo být pečlivě revidováno a analyzováno. Tým financí a nákupu se musel ponořit do detailů, které dříve nebyly pro sběr dat prioritní.  Byla to spousta mravenčí práce a ruční hledání dat.
 


Kalkulačka uhlíkové stopy: Nástroj pro průběžné měření


Důležitým milníkem bylo využití kalkulačky uhlíkové stopy, která pomáhá firmě zaznamenávat a analyzovat data průběžně. „Nechceme jen jednorázově změřit a zapomenout,“ vysvětluje Dan Heuer, spoluzakladatel Impact Metrics. „Kalkulačka umožňuje firmám, jako je Zátiší, měřit svůj dopad pravidelně a snažit se ho postupně snižovat.“


Trochu teorie: Co jsou to Scope 1, 2, 3?


Dan Heuer ve své roli experta na udržitelnost rozebírá, jak uhlíková stopa funguje na úrovni různých 'Scope' - od přímých emisí přes emise získané z energie až po emise z celého dodavatelského řetězce. Tato rozlišení pomáhají firmám lépe chápat a cíleně řešit své environmentální dopady.
 


Co jsou to Scope 1, 2, 3?

Scope 1: Přímé emise
Tyto emise pocházejí přímo od vaší firmy. Představte si emise z výfuků vašich firemních aut nebo kouř z komína ve vaší továrně. Jedná se o vše, co vaše firma přímo "vydýchá" do ovzduší.

 

Scope 2: Nepřímé emise z energie
Týká se emisí z energie, kterou firma kupuje a používá, například elektřiny. Pokud vaše firma spotřebovává elektrickou energii, emise nevznikají přímo u vás, ale v elektrárně, která tuto energii vyrábí.

 

Scope 3: Ostatní nepřímé emise
Zahrnuje všechny emise, které jsou spojené s vaší firmou, ale nejsou přímo pod vaší kontrolou. To může zahrnovat vše od emisí z výroby materiálů, které firma používá, po emise z dojíždění zaměstnanců do práce.

 

Tyto tři "Scopes" pomáhají firmám lépe rozumět a spravovat jejich celkový dopad na klima.


Co nás čeká dál?
 


Přestože je před Zátiší Group ještě dlouhá cesta, první kroky byly učiněny a plány na další období jsou ambiciózní.


„Chceme nastavit konkrétní cíle, jak emise snížit, a pravidelně monitorovat naše pokroky,“ uzavírá Honza. Cílem je nejen zlepšit vlastní činnosti, ale i inspirovat ostatní v průmyslu, aby šli stejnou cestou.


Udržitelnost není jen módní trend, ale nezbytnost, a jak ukazuje příklad Zátiší Group, i velké firmy v Česku si toto zadání berou k srdci. Sledujte nás i nadále, abyste se dozvěděli více o tom, jak lze v praxi bojovat za lepší zítřky.
 


Přejít na článek

Zajímá vás více o udržitelnosti?

Pokud vás zaujal náš článek a podcast o měření uhlíkové stopy v praxi, určitě si poslechněte i náš další díl. Dozvíte se více o 4 pilířích udržitelnosti Zátiší Group.

Přejít na článek


 

Podobné články

Co patří do kompostu? Můžou tam šlupky od pomeranče?

Soňa Klepek Jonášová , 25.06.2024

Každý český občan vyprodukuje ročně zhruba 100 kilogramů bioodpadu. A má-li k tomu domácnost se zahradou, jedná se už o solidní množství materiálu, kterým je velká škoda plýtvat.

Začali jsme měřit svou uhlíkovou stopu: U zaměstnanců je klíčová doprava

Soňa Klepek Jonášová , 30.05.2024

Změřit si svoji uhlíkovou stopu je prvním krokem k rozhodnutí, kterým směrem v rámci strategie k vyšší míře udržitelnosti udělat první kroky.

Kam na pracovní oběd v centru Prahy

Kateřina Hýlová , 23.05.2024

Business lunch je specifická disciplína. Je to příležitost setkat se s obchodním partnerem nebo klientem v příjemném a klidném prostředí, ideálně při několika chodech a možná i se skleničkou dobrého vína.