V neděli 22. září nastala podzimní rovnodennost. Už od pohanských dob je to magický čas, kdy slunce vychází přesně na opačné straně, než zapadá, a den trvá stejně dlouho jako noc. Od této chvíle se délka slunečního svitu zkracuje, dne ubývá a noc se prodlužuje. „Když dne ubývá, zimy přibývá,“ říká česká pranostika. V tomto období končívala sklizeň, při rovnodennosti slavili lidé bohatou úrodu, úspěšný rok a vroucně si přáli zdraví do příští rovnodennosti na jaře. „Léto a podzim nadělily všeho, šetři však, dokud je z čeho,“ nabádá další česká pranostika. Okolo podzimní rovnodennosti má svátek Matouš, s kterým se pojí pranostika: „Po svatém Matouši, čepici na uši.“ A Sv. Václav 28. září přidává pranostiku „Na svatého Václava – babí léto nastává,“ a „Přijde Václav – kamna připrav“. V časech, kdy se počasí předpovídalo podle pozorování přírody a dle minulých zkušeností předků poskytovaly pranostiky návod na spokojený život ve zdraví a hojnosti.
Zajímavé je, že stejné vnímání poselství přírody – na podzim sklidit a pozvolna se vracet dovnitř, do domova i k sobě, se objevuje i v Číně, kde se roční období také střídají. Podle tradiční čínské filosofie nastává kolem 15. září období Kovu, které trvá zhruba do 15. listopadu. Naše životní energie čchi se v tomto období noří zpět dovnitř, obrací nás k návratu k sobě, opuštění všeho, co nám už neslouží a co už nepotřebujeme, odhození balastu a ponechání pouze toho, co nás v příštích měsících podpoří.
„Podle tradiční čínské medicíny odpovídají elementu Kovu v lidském těle plíce a tlusté střevo, oba orgány mají za úkol rozptylovat a filtrovat. Plíce řídí dýchání, hlas, pohyb čchi a pohyb a přeměnu tekutin celého těla. Spolu se srdcem řídí krevní oběh. Nos spojuje plíce s okolním prostředím. Jeho úkolem je nejen vdechovat čistou čchi z prostředí, ale i vydechovat kalnou čchi z těla. Tlusté střevo pouští to, co už nepotřebujeme,“ popisuje ve své knize Jin jóga lektorka jógy Veronika Carmanová, která se věnuje i tradiční čínské medicíně. Je-li čchi v nerovnováze, projeví se nemocí. Z tohoto důvodu se na podzim objevuje tolik respiračních onemocnění.