alt-desktop

Přirozené posílení imunity

21.11.2024

Doba čtení: 8 min

Osvědčené tipy, jak prožít podzim ve zdraví díky síle přírody a čínské medicíně.

S nástupem dětí do škol a školek, s klesající teplotou a úbytkem slunečního svitu náhle začínají všichni kolem kašlat, popotahovat a posmrkávat. „No jo, podzim. Chřipková sezona. Klasické nachlazení. A zase rýma. Z toho se do Vánoc nevyhrabeme. Mám sníženou imunitu kvůli stresu,“ možná vás napadá. Je to skutečně nutná součást podzimního počasí?


Moudrost předků 

V neděli 22. září nastala podzimní rovnodennost. Už od pohanských dob je to magický čas, kdy slunce vychází přesně na opačné straně, než zapadá, a den trvá stejně dlouho jako noc. Od této chvíle se délka slunečního svitu zkracuje, dne ubývá a noc se prodlužuje. „Když dne ubývá, zimy přibývá,“ říká česká pranostika. V tomto období končívala sklizeň, při rovnodennosti slavili lidé bohatou úrodu, úspěšný rok a vroucně si přáli zdraví do příští rovnodennosti na jaře. „Léto a podzim nadělily všeho, šetři však, dokud je z čeho,“ nabádá další česká pranostika. Okolo podzimní rovnodennosti má svátek Matouš, s kterým se pojí pranostika: „Po svatém Matouši, čepici na uši.“ A Sv. Václav 28. září přidává pranostiku „Na svatého Václava – babí léto nastává,“ a „Přijde Václav – kamna připrav“. V časech, kdy se počasí předpovídalo podle pozorování přírody a dle minulých zkušeností předků poskytovaly pranostiky návod na spokojený život ve zdraví a hojnosti. 

Zajímavé je, že stejné vnímání poselství přírody – na podzim sklidit a pozvolna se vracet dovnitř, do domova i k sobě, se objevuje i v Číně, kde se roční období také střídají. Podle tradiční čínské filosofie nastává kolem 15. září období Kovu, které trvá zhruba do 15. listopadu. Naše životní energie čchi se v tomto období noří zpět dovnitř, obrací nás k návratu k sobě, opuštění všeho, co nám už neslouží a co už nepotřebujeme, odhození balastu a ponechání pouze toho, co nás v příštích měsících podpoří. 

„Podle tradiční čínské medicíny odpovídají elementu Kovu v lidském těle plíce a tlusté střevo, oba orgány mají za úkol rozptylovat a filtrovat. Plíce řídí dýchání, hlas, pohyb čchi a pohyb a přeměnu tekutin celého těla. Spolu se srdcem řídí krevní oběh. Nos spojuje plíce s okolním prostředím. Jeho úkolem je nejen vdechovat čistou čchi z prostředí, ale i vydechovat kalnou čchi z těla. Tlusté střevo pouští to, co už nepotřebujeme,“ popisuje ve své knize Jin jóga lektorka jógy Veronika Carmanová, která se věnuje i tradiční čínské medicíně. Je-li čchi v nerovnováze, projeví se nemocí. Z tohoto důvodu se na podzim objevuje tolik respiračních onemocnění. 


Sezonní potraviny

„Přes léto organismus nakumuloval energii a během podzimu si ji potřebuje udržet co nejvíce, aby ve zdraví přečkal zimu,“ vysvětluje Ján Hurtík, psycholog, terapeut Tradiční čínské medicíny, homeopat a ředitel Centra Integrální systémové terapie. 

 

„Dbejte tedy na to, abyste energií neplýtvali a udržovali se v teple, ať už dostatečným oblečením, zejména zakrytím krku, ramen, beder a nohou, nebo stravou s prohřívajícími účinky. Sem patří tmavší masa, jáhly, ořechy, pražená semínka, švestky, jablka, hrušky, zejména tepelně upravená, skořice, zázvor, horké čaje, vývary, zeleninové polévky, fermentovaná zelenina jako třeba nakládané zelí, kimči,“ doplňuje. 

Zdraví přínosné potraviny kopírují sezonní lokální sklizeň. Pokud si tedy dopřejete aktuální dary evropské přírody, uděláte pro své tělo to nejlepší a zároveň podpoříte i lokální farmáře a jejich péči o krajinu. „Podzimními zázraky jsou jablka, brokolice a zelí. Přirozeně kvašené zelí zvládnete i v bytě a můžete si doplňovat vitaminy a prospěšné bakterie po celou zimu. Brokolice chutná výborně v polévce, v různých stir fry z jedné pánve, kde rychlým osmahnutím neztrácí tolik vitaminů, zapečená v nákypech i musace nebo syrová nebo jako součást rychle kvašené zeleniny. Ta se u nás doma nikdy neztratí,“ přidává osvědčené babské rady Kateřina Winterová, herečka Národního divadla, tvůrkyně televizního pořadu o zdraví z přírody Herbář a autorka více než 10 knih o propojení zdraví, přírody a domácího vaření. 

Dříve se v tomto období konala posvícení s pečínkami, knedlíky, zelím a koláči, při dnešním sedavém zaměstnání by však tento způsob stravování vedl k nadváze a různým civilizačním onemocněním. Je tedy lepší dávat si menší porce a doplnit je ovocnými kompoty, případně tvarohem s povidly, makovým koláčkem. Čerstvé ovoce a zelenina nebo saláty tělo ochlazují, lepší je je krátce povařit, zblanšírovat nebo orestovat. 

Nedílnou součástí většiny pokrmů klasické české kuchyně bývá i koření a bylinky jako kmín, saturejka, libeček, fenykl, zázvor, rozmarýn, tymián, případně skořice a hřebíček, které podporují trávení a prohřívají. Trávení podpoří i kořen pampelišky, čekanka a dobromysl, oblíbené součásti čajů nebo melty. Žaludek zklidňuje nálev z heřmánku (pokud na něj nemáte alergii), během dne můžete vypít až tři šálky, nebo si ho uvařte před spaním. Imunitu a vitalitu posílí i hlíva ústřičná, reishi a shiitake, přidat je můžete buď do gulášů, polévek, stir fry či jiných asijských pokrmů, nebo je užívat ve formě potravinových doplňků. 
 


Jídlo přesně pro vás

Klasická česká kuchyně využívá lokální sezonní suroviny, záleží však na vás, jak si jednotlivé pokrmy poskládáte k sobě. Tradiční čínská medicína rozděluje potraviny do kategorií podle jejich účinků na organismus – chladné, horké, neutrální – a ájurvéda podle jejich účinků na somatotyp. „Z nich si skládáte svůj jídelníček podle sezony, své konstituce, zdravotních obtíží (nyní nebo v minulosti), pohlaví, věku, aktuální životní situace (co řešíte, co potřebujete podpořit a co naopak potlačit) a místa, kde žijete,“ vysvětluje Ján Hurtík. Lokální potraviny máme totiž otištěné v DNA. Jídlem ovlivňujete fungování svého těla, protože trávení ovlivňuje nejen zdraví člověka, ale i jeho emoce a myšlení. I proto se v poslední době trávicímu systému říká druhý mozek. 
 
„Na podzim se lidé často potýkají s depresemi. Důvodem je přirozené uzavírání se přírody a organismu, ale to nemusí znamenat stagnaci, nýbrž odpočinek a příležitost k promyšlení svého dalšího života. Představy o budoucnosti nás pohánějí a posilují imunitu. Přemýšlejte, co budete dělat za rok, za tři, za pět nebo dvacet… Věnujte pozornost vhodné životosprávě, pravidelnému pohybu, harmonickým vztahům s ostatními i dostatečnému spánku a můžete prožít nejen podzim ve zdraví a spokojenosti, ale i celý život,“ uzavírá Ján Hurtík. Klidnou mysl podpoříte i večerním čajem z třezalky (pozor má kontraindikace u antidepresiv), meduňky a mateřídoušky. Se sklenkou vína raději počkejte až po Sv. Martinu, kdy se roční období opět promění. 
 


Síla přírody pro posílení imunity

Čistá příroda je jako otevřená lékárna pro všechny, kteří si v ní umí vybrat. Základem je všímat se její proměny v průběhu roku a naučit se znát její plodiny a bylinky. Ty dokáží ovlivnit naše zdraví, fyzické i psychické. Kateřina Winterová doporučuje na posílení imunity lichořeřišnici. „Na zahradě roste až do mrazíků. Její barevné květy mají lehce kyselou, pikantní chuť, listy dodají jemnou štiplavost salátům, pomazánce na chlebu i nejrůznějším stir fry zeleninám. Ze semen se vyrábí tinktura, která zmírňuje kašel a nachlazení. Jakmile venku začne být chladno, používám tinkturu z kořenů echinacey, která posiluje imunitu,“ dodává. Lichořeřišnici a echinaceu je třeba užívat společně jako prevenci, dokud jste zdraví. V létě Katka Winterová suší listy kopřivy a květy divizny, na podzim k nim do čajů přidává šípek a rakytník. Zastudena lisovaná šťáva z rakytníku je sice kyselá, ale svým obsahem vitaminů a minerálů platí za elixír zdraví. „Při prvních příznacích nachlazení nasazuji rakytníkovou šťávu či čaj. Cibuli nebo černou ředkev nakrájím nahrubo a smíchám s medem. Uložím přes noc do lednice a pak užíváme sladkou šťávu po lžičkách při kašli. Chutná i dětem. Naopak u dospělých, kteří nemají problém se zažíváním, se osvědčilo rozkousat stroužek česneku se lžičkou medu, poválet směs na jazyku a spolknout,“ doporučuje Kateřina Winterová. Uleví vám i provonění prostoru éterickým olejem s vůní tymiánu, cypřiše, eukalyptu, levandule či tea tree. Olej si můžete kápnout i na zápěstí, natřít se jím zlehka na spáncích či pod nosem a na hrudi. Nejúčinnější pomocí je však uvařit si horký zázvorový čaj, osladit ho zlehka medem, zachumlat se pod peřinu a nachlazení vypotit a vyležet. 


Zdroje


 

Podobné články

Tipy na originální jedlé dárky pro vaše blízké

Ne hladu: Lucie Ščotková , 15.11.2024

Vánoce už klepou na dveře! Chcete letos nadělit svým blízkým něco opravdu originálního? Co takhle vsadit na jedlé překvapení, které je nejen lahodné, ale i zdravé a osobní?

Recepty na zdravé vánoční cukroví

Ne hladu: Veronika Pourová , 04.11.2024

Může být vánoční cukroví vůbec zdravé, když ve většině receptů najdete především velké množství cukru a tuku?

Recept na zimní kimchi: Posilněte imunitu touto fermentovanou dobrotou

Kristina Zábrodská , 01.11.2024

Zima se neúprosně blíží, a tak je čas myslet nejen na pohodlí, ale i na to, jak posílit naši imunitu. Jak na to?